Míč bosu vznikl pro potřeby rehabilitace – při balančním cvičení na něm musíte zapojit všechny svaly, takže posilujete opravdu celé tělo. Této vlastnosti si všimli i trenéři aerobiku a zapojili ho do tréninku – vzniklo tak cvičení, při kterém vydáváte dvojnásobek energie, než při stejném cvičení na stabilní podložce.
Pro koho je bosu tím pravým sportem
Kromě případů po těžkém úrazu nebo operaci, není vlastně choroba, která by vás mohla od cvičení na bosu odrazovat, pokud se pro něj rozhodnete. Je totiž jedno, jestli na něj budete jen opatrně a pomalu stoupat jednou nohou, nebo skoro tančit či skákat v divokém rytmu. Vždy budete muset vyrovnávat rovnováhu, čímž zapojíte mnoho svalů najednou. Není divu, že tato pomůcka vznikla nikoli jako výbava fitness zařízení, ale patřila do rehabilitačních zařízení. Využít ho mohou i velmi obézní cvičenci, protože nemá nijak omezenou nosnost.
Bosu nemusí být samostatným sportem – ale nadstavbou mnoha jiných. Dá se s jeho pomocí vylepšit hodina aerobiku, ale i pilates. Z podstaty věci se na něm provozuje balanční cvičení, posilování, ale i zmíněná rehabilitace. V podstatě se cvičí ve dvou "rychlostech" či náročnostech – pilates a cardio, tedy pomalé a svižné.
Při cvičení na bosu vlastně používáte váhu svého těla jako závaží. Spalujete o mnoho rychleji, než při "obyčejném" pohybu. Za lekci to je 1000 až 2000 kJ.
Výhody cvičení na bosu:
- Posilujete všechny partie najednou, včetně šlach.
- Zlepšíte si rovnováhu a koordinaci pohybů.
- Budete rychleji hubnout.
- Posilujetesrdce, posílením svalů kolem páteře vyřešíte i mnohé bolesti zad.
Jak probíhá hodina
Cvičení na bosu vypadá například jako lekce aerobiku, jen na zemi leží "poloviční míče" na podložce. Tvoří nestabilní "kopeček", asi 22 cm vysoký, v průměru kolem 60 cm. Na něj při cvičení stoupáte, skáčete, stojíte na něm – přesně tak, jak předcvičuje trenér před vámi. Měli byste se dobře dívat, jaké pohyby dělá, protože stejně tak jako napravit, můžete si nesprávným pohybem bolest zad i vyvolat. Jistě si pořiďte boty, které zpevní kotník. S trenérem se poraďte i o tom, jak moc nafouklý má míč bosu být – čím tvrdší, tím náročnější cvičení bude.
Právě předcvičující trenér volí pohyb tak, aby se nejprve tělo zahřálo, pak zvolí část aerobní, posilovací. Na bosu můžete dělat kliky, sklapovačky i dřepy – vše s daleko vyšší intenzitou, než na pevné zemi. I závěrečná zklidňující část probíhá na bosu – stačí na něj položit nohy a lehce jimi pohybovat. "První hodina je náročná a hlava si při ní neodpočine. Musíte se pořádně soustředit na to, abyste nepadali," usmívá se Světlana, která na bosu chodí proto, že ho poznala před pěti lety v Anglii, kde pracovala jako servírka. "Tam jsem zjistila, že nejen hubnu, ale zcela mě přestala bolet záda, takže jsem vděčná – navíc je to fakt sranda," dodává. S lekcemi bosu se potkáte v mnoha fitnessech, ale i tam, kde se cvičí pilates, jóga či aerobik. Průměrně za hodinu zaplatíte 70 Kč.
Jestli jste také vyzkoušeli bosu a máte s ní své zkušenosti, podělte se s nimi prostřednictvím diskuse nebo nám napište na tento mail.
Foto: Fitforum Františkovy Lázně
Přidat nový komentář