Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Tentokrát zhubnete: bez hladu

( Renata Vyšínová | přečteno: 11628x )

Nemusíte skučet hlady ani se krmit jen nízkotučným jogurtem. I během diety se můžete slušně najíst, jen když dáte pozor na glykemický index potravin. Odhalí vám totiž velmi zajímavé věci – například to, že po vařené mrkvi můžete tloustnout stejně jako po bagetě.

shutterstock.com

Možná si pamatujete, že mezi dietu a zákaz jíst tuky se dávalo léta rovnítko. Ovšem za vaše tukové polštářky mohou i sacharidy. A to významně. I proto je zapotřebí hlídat glykemicky index potravin. Proč? "Poté, co se sacharidy dostanou do našeho trávicího ústrojí, rozloží se a vstřebávají do krve. Odtud se za pomoci hormonu inzulín dostávají do buněk. Podle toho, jaký má potravina glykemický index, jsme schopni říct, o kolik zvedne glykemii v krvi a kolik na její zpracování musí tělo vyplavit inzulínu. Čím víc ho je, tím víc tuku se pak může uložit v našem těle," říká nutriční terapeutka Věra Boháčová. "Pro zdraví u hubnutí potřebujeme, aby bylo vyplavování inzulínu pomalé a postupné, takže bychom měli vyhledávat potraviny s menším glykemickým indexem. I díky nim budeme pociťovat hlad daleko později," upřesňuje Věra Boháčová.

Glykemický index (GI) nemá nic společného s kaloriemi nebo jouly. Pokud budou dva lidé jíst stejně energeticky vydatné jídlo, může jeden z nich hubnout a druhý přibírat – právě podle toho, zda přijímají potraviny s vysokým nebo nízkým GI.

Zajímavé také je, že hodnotu glykemického indexu je možné ovlivnit i zpracováním potravy či přidáním některých ingrediencí k dané potravině. "Například chléb s margarínem má nižší glykemický index než chléb samotný. Pečivo, koblihy, hamburgery, pizza a koblihy mají vysoký GI, takže po nich nastupuje velmi rychle opět pocit hladu," vysvětluje nutriční terapeutka. Glykemický index snižuje přítomnost vlákniny, kyselost, minimální tepelné opracování, přídavek tuků a bílkovin.

U vláknina je dobré se chvíli zastavit. Čím víc jí bude vaše strava obsahovat, tím méně sacharidů je dostane do krve – a tím pozvolněji. Kromě toho, že vláknina způsobuje pocit zasycení, takže toho sníte daleko méně, má i tyto blahodárné účinky na snižování GI konzumovaného jídla.

Zajímá vás, jaký glykemický mají vaše oblíbené potraviny? Najdete ho zde.

Připraveno ve spolupráci s Fórem zdravé výživy

Soutěžili jste a čekáte, zda jste vyhráli 500 Kč na Nákup v Albertu? Seznam výherců najdete zde.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

83%
17%
Zatím hlasovalo 92 lidí

Mohlo by vás zajímat

Podváha

Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Zdravou výživou ke zdravé hmotnosti

V našem dnešním článku začneme hovořit o základních zásadách zdravé výživy a o tom, jakým způsobem si může každý vytvořit zdravý jídelniček podle svých jídelních zvyků. K lepšímu porozumění tohoto tématu se však musíme nejprve seznámit s důležitou pomůckou - potravinovou pyramidou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce