Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Ministerstvo zdravotnictví zakázalo prodej bílého bryndáku s vyšitým motýlem a kousátkem na jednom z rohů. Dovozcem je firma Wójcik z Havířova. Pokud jste si ho již koupili, máte podle zákona právo ho vrátit do obchodu a dostat zpátky peníze. Prodejci by ho po tomto upozornění měli okamžitě stáhnout z nabídky!
Právě plastové kousátko, které je součástí froté bryndáku, uvolňuje do slin dítěte nebezpečné toxické ftaláty. "Pokud děti kousátko olizují, kousají a vkládají do úst, mohou estery kyseliny ftalové přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě mohou být společně slinami konzumovány," řekl k zákazu hlavní hygienik ČR Michael Vít.
Ftaláty jak u dospělých tak i u dětí ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií či astmatu. U dospívajících chlapců snižují plodnost.
Co jsou ftaláty?
Poprvé se začaly používat už ve dvacátých letech dvacátého století jako změkčovadla umělých hmot. Dnes jsou skoro všude - v PVC, plastech, čistících prostředcích, podlahách, obalech, najdete je v pláštěnkách, ubrusech, kabelech i hadicích, v kosmetice. Například laky na nehty jsou díky nim pružnější a lépe drží. V parfémech stabilizují vůně... Jejich vlivu na zdraví člověka se ale věnuje pozornost až v posledních letech. Ohrožují funkci ledvin a jater, podílejí se na vzniku alergií i astmatu. Podle posledních studií to vypadá, že některé ftaláty mohou mít vliv na mozek, a tím pádem na poruchy chování, mohou podpořit hyperaktivitu, mít vliv na účinky hormonů v organismu. Již se přiznává, že ftaláty vyvolávají defekty pohlavních orgánů u chlapců a poruch plodnosti mužů.
O tom, že se jejich negativní působení na zdraví bere vážně, svědčí i to, že používání těch nejrizikovějších bylo omezeno například při výrobě hraček a výrobků pro děti nebo v kosmetice.
Věděli jste o nebezpečných ftalátech a jejich vlivu na zdraví nejen dětí? Dáváte při nákupu hraček a dětských potřeb pozor na kvalitu? Dejte nám vědět prostřednictvím diskuse nebo nám napište!
Přidat nový komentář