Jsem v 16. týdnu těhotenství. Plánujicestu do Japonska. Může snížený tlak kyslíku na palubě letadla moje dítě poškodit?
Jsem v 16. týdnu těhotenství. Plánujeme s manželem delší cestu do Japonska (20 týdnů). Slyšela jsem, že snížený tlak kyslíku na palubě letadla může moje dítě poškodit. Co mi radíte?
Všeobecně se ženám s normálně probíhajícím těhotenstvím nedoporučuje cestovat letadlem po 36. týdnu gravidity. Některé letecké společnosti nedovolují cestovat ženám už od 28. týdne nebo po nich požadují lékařské potvrzení - většinou ne starší než 76 hodin. To by mohlo být limitující pro Vaši zpáteční cestu. Vše o těhotenství, jeho průběhu a rizicích se dočtete zde.
Tlak vzduchu na palubě letadel bývá uměle vyrovnáván, plodu tedy nehrozí nedostatek kyslíku. Změny atmosferického tlaku sice mírně zvyšují riziko předčasného porodu, nebývají však jeho hlavní příčinou.
Delší mezinárodní lety bývají pro ženu po 28. týdnu velmi náročné. Objevují se otoky rukou i nohou, poloha vsedě je velmi nepohodlná. Stoupá riziko embolie. Pokud je žena v tomto stupni těhotenství nucena cestovat letadlem, měla by se pravidelně procházet po palubě letadla, aby zabránila stagnaci krve v žilách. Je potřeba pít dostatek tekutin. Zhoršená stabilita a závratě mohou způsobit pády na schodištích a eskalátorech.
Pokud žena ve vyšším stupni těhotenství cestuje do ciziny, riskuje že tam i porodí (v lepším případě). V případě, že se objeví problémy s těhotenstvím, bývá návrat často obtížný. Proto je třeba delší cesty v těhotenství dobře zvážit a vždy se poradit se svým lékařem.
Pokud se přece rozhodnete cestovat, vyžádejte si s sebou výpis z lékařské dokumentace, nejlépe v angličtině. Pokuste se zjistit adresu dobrého gynekologa na místě Vašeho plánovaného pobytu. Svůj návrat naplánujte dříve, nejlépe před 28. týdnem těhotenství.
Přidat nový komentář