Za normálních klidových podmínek se srdce člověka stahuje 50-100krát za minutu. Pokud se stahuje rychleji, hovoříme o tachykardii (tachys znamená řecky rychlý).
Za normálních klidových podmínek se srdce člověka stahuje 50-100x za minutu. Pokud se stahuje rychleji, hovoříme o tachykardii (tachys znamená řecky rychlý). Srdeční frekvenci si můžeme jednoduše změřit sami tak, že si nahmatáme pulsující tepnu na zápěstí a spočítáme počet pulsů za minutu. Tachykardie je přirozenou odpovědí těla na fyzickou zátěž či psychické rozrušení, může však také být příznakem onemocnění.
Při kterých onemocněních se můžeme s tachykardií setkat?
Nejčastěji se s tachykardií setkáváme při horečce. Dále může být tachykardie projevem nedostatečného objemu obíhající krve v důsledku silného krvácení, šoku či celkového nedostatku tekutin v těle. K tachykardii dochází také při nedostatečném množství červených krvinek v krvi (při anemii) nebo při onemocnění štítné žlázy.
Důležitou příčinou tachykardie může být srdeční onemocnění. Urychlení srdeční frekvence je jedním z projevů srdečního selhání a plicní embolie. Tachykardie může doprovázet projevy nedostatečného zásobení srdečního svalu okysličenou krví, které je příčinou svíravé bolesti na prsou při angině pectoris či srdečním infarktu.
Nepravidelnou či pravidelnou tachykardií se projevují srdeční arytmie - t.j. poruchy tvorby a vedení elektrického vzruchu v srdci. Nejčastěji se vyskytující arytmií je fibrilace síní, která se projeví nepravidelnou a většinou rychlou srdeční činností a jejímž podkladem je abnormální tvorba elektrického vzruchu v oblasti srdečních síní.
Méně častou, ale velmi nebezpečnou tachykardií je tachykardie komorová, která vzniká abnormální tvorbou vzruchu v oblasti komor. Tato arytmie může vést k zhroucení oběhu a srdeční zástavě.
Tachykardie může být také vedlejším projevem některých léků, např. přípravků k léčbě astmatu.
Urychlení srdeční činnosti tedy může být známkou jak nezávažného, tak život ohrožujícího onemocnění. O závažnosti tohoto příznaku může definitivně rozhodnout až lékař. Většinou je nutné provedení náležitých vyšetření, mezi kterými stojí na prvním místě ekg.
Jak se tachykardie léčí?
N prvním místě je nutno zjistit, co tachykardii vyvolává a léčit tuto příčinu. Někdy může lékař předepsat lék zpomalující srdeční činnost (například tzv. betablokátory), obvykle u pacientů, u kterých je tachykardie navozena psychickým rozrušením.
Přidat nový komentář