Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Syndrom dráždivého tračníku: Možná se týká i vás!

(24. března 2025, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 328x )

Trápí vás střevní potíže, nadýmání nebo křeče v břiše? Možná patříte mezi 13 % české populace, jež se potýká se syndromem dráždivého tračníku neboli IBS. Na první pohled nenápadné projevy jsou často zaměňovány za běžné zažívací problémy, které časem zkrátka odezní. Ve skutečnosti však syndrom může přetrvávat celé roky a výrazně ovlivňovat kvalitu života – od každodenního fungování až po psychickou pohodu.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Syndrom dráždivého tračníku, zkráceně IBS, jež vychází z anglického pojmenování Irritable Bowel Syndrome, je funkční poruchou trávicího systému, především tlustého střeva, jež ovlivňuje jeho pohyblivost a správnou funkci. Nejčastěji se projevuje v podobě bolestí břicha, průjmu, zácpy, plynatosti nebo také jejich kombinací. Kromě konkrétních fyzických příznaků je však nemoc často spojena i s psychickou nerovnováhou jedince. Nepříjemné pocity, stud, úzkost nebo narušení osobních vztahů – i to jsou dopady syndromu dráždivého tračníku.

Ačkoliv mohou mít jednotlivé symptomy u každého trochu jiný průběh, IBS je dlouhodobým problémem, který trvá měsíce nebo i dekády a pravidelně se vrací. Dle dostupných dat trpí syndromem přibližně 13 % české populace, jež vyhledalo lékařskou pomoc. Lidí čelících tomuto onemocnění je však daleko víc! Většina nemocných se totiž na lékaře vůbec neobrátí a zdravotní komplikace neřeší.

Jaké jsou hlavní příčiny onemocnění

Je potřeba si uvědomit, že syndrom dráždivého tračníku nezpůsobuje pouze jedna konkrétní příčina. Faktorů, jež se na vzniku onemocnění podílejí, existuje hned několik a ve většině případů je důvodem právě jejich vzájemné působení. Jedním z nich je například změna ve střevním mikrobiomu z důvodu přemnožení určitého kmene mikroorganismů, narušení rovnováhy prostředí nebo zvýšení propustnosti střevní bariéry, která normálně chrání tělo před průnikem nežádoucích bakterií, toxinů a dalších látek. Také způsob a rychlost, jakou potrava prochází trávicím traktem, mohou být rozhodujícími spouštěči. Svou roli navíc hraje i výběr potravin. Zde však pozor! Každý je velmi individuální – co jednomu přináší úlevu, může být pro druhého příčinou zažívacích potíží.

Podceňovat byste neměli ani možné genetické predispozice. Pokud jste si vědomi výskytu IBS u více členů vaší rodiny, určitě je nasnadě nenechat nic náhodě a raději se obrátit na odborníka. Řada studií navíc upozorňuje na souvislost mezi syndromem a psychosociálními faktory. Nadměrný stres, častá úzkost a deprese mohou mít výrazný vliv na rozvoj tohoto onemocnění. Není tedy překvapením, že nejvíce postiženou skupinou bývají pracující ženy ve věku 25-50 let, které jsou často vystaveny vysokému psychickému i fyzickému tlaku.

Příznaky syndromu dráždivého tračníku

Projevy syndromu dráždivého tračníku jsou velice rozmanité a podobné jiným funkčním onemocněním trávícího traktu. V případě syndromu dráždivého tračníku příznaky souvisí s nesprávnou hybností tlustého střeva, které neúměrně reaguje na vnitřní i vnější podněty (tj. střevní obsah a nervové podněty).

Existují dvě skupiny příznaků dráždivého tračníku. Při tzv. spastickém tračníku dochází k těmto projevům:

  • Bolesti břicha,
  • nepravidelná stolice,
  • zácpa nebo průjem (mohou se střídat),
  • pocit nedostatečného vyprázdnění,
  • hlenový výtok z konečníku,
  • nadýmání a nadměrná plynatost,
  • nauzea,
  • bolesti hlavy,
  • únava, deprese a úzkost,
  • neschopnost koncentrace.

Bolesti břicha se nejčastěji objevují v podbřišku, někdy je přítomen jen pocit neurčitého diskomfortu v oblasti levého podbřišku. Bolesti břicha jsou křečovité, záchvatovité, případně jde o trvalou tupou bolest, a typicky se zmírňují odchodem stolice. Obtíže výše bývají často vyprovokovány jídlem.

U druhé skupiny nemocných se dráždivý tračník projevuje zejména nebolestivým průjmem, obvykle urgentním a hned po probuzení. Typičtěji pak během jídla či bezprostředně po něm. Někdy se objevuje neschopnost udržet stolici, ovšem noční průjmy nejsou obvyklé.

Diagnostika syndromu dráždivého tračníku

Určit, pouze z příznaků, že se jedná právě o syndrom dráždivého tračníku, je téměř nemožné. Stejné projevy má mnoho dalších onemocnění trávícího traktu – celiakie, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc či rakovina tlustého střeva apod.

Základem správné diagnózy jsou zde tedy podrobné informace z období před prvními projevy a pečlivý popis příznaků stávajícího onemocnění. Dále pak informace o minulých i současných chorobách, chorobách v rodině, rodinných vztazích, užívaných lécích a stravovacích návycích pacienta. Přičemž interakce mezi lékařem a pacientem má klíčový význam pro odlišení dráždivého tračníku od jiných nemocí.

Součástí vyšetření by měl být i rozbor krve či kolonoskopie a vyšetření stolice na skryté krvácení pro vyloučení nádoru střeva. U žen je vhodné též gynekologické vyšetření.

Jak IBS řešit?

Přestože na trhu zatím neexistuje lék, který by vás IBS nadobro zbavil, je možné jeho nepříjemné projevy alespoň zmírnit. Nejprve se zaměřte na stravu. Věnujte pozornost jednotlivým potravinám a pozorujte, jaký vliv má jejich konzumace na vaše zažívání. Díky testování a postupné eliminaci nevyhovujících potravin, si pak vytvoříte pro vás a vaše střeva optimální jídelníček, který zmírní nepříjemné symptomy a efektivně podpoří rovnováhu střevního mikrobiomu. Doplnit ho můžete například o zdravotnický prostředek PROIBS, který vytváří na povrchu střeva gelový povlak, čímž podporuje jeho přirozenou bariérovou ochranu a zmírňuje projevy onemocnění, jako jsou plynatost, bolesti břicha či zažívací problémy ve formě zácpy a průjmu. 

Co se týče vlastních somatických problémů, projevuje-li se syndrom dráždivého tračníku průjmy, užívají se tzv. antidiaroika tzn. léky proti průjmu, které je vhodné doplnit probiotiky s obsahem probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii. Naopak proti zácpě pomáhá strava s vysokým obsahem vlákniny, v těžších případech i projímadla. S nimi ale vždy opatrně, nejlépe po poradě s lékařem či lékárníkem. S problémy s nadýmáním mohou pomoci probiotika spolu s trávícími enzymy, jelikož zajistí dlouhodobou rovnováhu střevní mikroflóry, která může být v těchto případech narušena.

Kromě stravy a podpůrné léčby je důležité zaměřit se i na množství stresu, kterému jste každý den vystaveni. Stres totiž patří mezi hlavní spouštěče, které mohou průběh onemocnění výrazně zkomplikovat. Jedním z efektivních způsobů, jak jej zmírnit, je pravidelný pohyb, který díky uvolněným endorfinům pomáhá snižovat hladinu kortizolu v těle. Mimo to také podporuje pohyblivost střev a zlepšuje prokrvení trávicího traktu.

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, nebo máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 469 lidí

Mohlo by vás zajímat

Příběh Jany: Od 19 let se potýkala s úniky stolice. Moderní léčba ji vrátila do běžného života

Janě B. bylo čerstvě 19 let, když se u ní projevila neschopnost udržet stolici. Po dlouhém hledání účinné léčby se dnes osmadvacetiletá slečna konečně dočkala – lékaři jí implantovali malý neurostimulátor obnovující správnou funkci střev. Díky terapii označované jako sakrální neuromodulace může vést důstojnější život.

Duhringova choroba - kožní projev intolerance lepku

Duhringova dermatitida je kožní projev nesnášenlivosti lepku, kdy se na kůži objevují silně svědící puchýřky různé velikosti, podobné oparové vyrážce. Mohou se vyskytnout jednotlivě nebo ve skupinách nejčastěji v oblasti loktů, kolen, hýždí, zad či pokožky hlavy, přičemž dermatitida postihuje přibližně 5-10 % pacientů s celiakií.

Co prozradí vaše střeva aneb důležitost střevního mikrobiomu

Střevo je největší imunitní orgán našeho organizmu, ve kterém máme až půl kilogramu bakterií. Co všechno může osídlení střev – střevní mikrobiom – ovlivňovat a jak my sami můžeme naopak ovlivnit jeho složení?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce