Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.
Syndrom ruka-noha-ústa (angl. Hand, foot and mouth disease - HFMD) je virové onemocnění, odborně označované také jako virová vesikulární stomatitida s exanthémem. Původcem jsou enteroviry, nejvíce Coxackie viry skupiny A (typ 16, ale také 4, 5, 9, 10) a Enterovirus 71. Nemocný vylučuje virus sekrety dýchacích cest, nachází se také v slzách, ve stolici a v obsahu puchýřků. Šíří se proto jak přímo, kapénkovou cestou, tak kontaktem, nebo přes kontaminované předměty (viry jsou poměrně odolné). V riziku infekce jsou hlavně děti a mladí dospělí. Inkubační doba se udává 1 - 15 dní, průměrně 3 - 8 dní.
Rodiče, ale v některých případech i méně zkušený lékař, může onemocnění zaměnit za spálu, plané neštovice, pásový opar nebo nepříjemné impetigo.
Nemocná osoba je infekční během prvního týdne onemocnění, ale virus se může vylučovat ve stolici ještě několik týdnů po odeznění příznaků. U některých osob může HFMD probíhat také asymptomaticky, bez klinických projevů. Rovněž tito jedinci bez příznaků mohou být zdrojem onemocnění pro další vnímavé osoby. Vzhledem k vysoké nakažlivosti bývají typicky postiženi současně i sourozenci dítěte. Dítě by nemělo přijít během nemoci do kolektivu a je vhodné po dobu 1 týdne nepouštět do kolektivu ani děti, které s nemocným přišly do styku. Je třeba dbát na zvýšenou osobní hygienu, mýt a desinfikovat si ruce, individualizovat osobní pomůcky (ručníky apod.). Opakované infekce jsou možné, především jiými sérotypy a původci.
Široký výběr prostředků na desinfekci naleznete v internetovém obchodě Lékárna.cz.
Příznaky syndromu ruka-noha-ústa
Onemocnění se zpočátku projevuje mírnou teplotou, nechutenstvím a bolestmi v krku. V některých případech se u pacientů vyskytuje nevolnost, průjem a zduřelé lymfatické uzliny. Následně se objevují zarudlá místa na dlaních a chodidlech i na dorzech rukou a nohou a po stranách prstů. U malých dětí vzácně i na pažích, hýždích a v tříslech. Brzy se přidávají na těchto místech malé šedavé puchýřky velikosti 3–7 mm a aftózní projevy v dutině ústní (jazyk, dásně a bukální sliznice). Tyto mohou být bolestivé a dítě kvůli nim může odmítat jíst a pít. V některých případech jsou zasaženy i nehty.
Mezi prvotní projevy tedy patří tyto nespecifické příznaky:
- zvýšená teplota (38 až 39 °C),
- bolest v krku,
- nechutenství a bolest břicha,
- zduřelé lymfatické uzliny,
- nevolnost, až zvracení, průjem,
- lehká apatie.
Následně se projevuje onemocnění těmito typickými příznaky:
- exantém na dlaních a chodidlech,
- šedavé puchýřky na kůži,
- bolestivé afty v ústech i na jazyku,
- horečka trvající přibližně 2 dny.
Všechny tyto projevy se hojí bez komplikací a bez jizev obvykle v průběhu týdne.
Léčba syndromu ruka-noha-ústa
Onemocnění je nezávažné a obvykle odezní do 10 dní. Lékař malému pacientovi nařídí klidový režim na lůžku, dostatek tekutin a vitamínů, zvláště skupiny B.
Vysokou horečku a bolest lze tlumit běžnými léky (paracetamol, ibuprofen). Lékárna.cz nabízí na teplotu tyto produkty.
Zmírnění svědivých pocitů pomocí antihistaminik perorálně a lokální ošetřování kůže Fenistilem, tekutým pudrem, zinkovou mastí, chlazení studenými obklady, např. ledem nebo zmrazenými gelovými polštářky.
Afty v ústech jsou nejnepříjemnějším projevem onemocnění ruka, noha, pusa, protože jsou bolestivé a omezují příjem potravy a tekutin. Pokud onemocnění zasáhne ústa, lze pusinku vyplachovat odvarem z řepíku nebo heřmánku. Uklidňující účinek na podrážděnou sliznici budou mít i ústní gely určené na prořezávání zoubků. Lékař vám může doporučit roztoky či gely k potírání aftů, které mírní bolest a urychlují hojení.
Produkty, které vám uleví od těchto nepříjemností, zakoupíte z pohodlí domova na Lékárna.cz.
Strava v době nemoci by měla být měkká nebo kašovitá, nepříliš slaná nebo horká. Nevhodná jsou teplá jídla, silně kořeněná, kyselá nebo naopak hodně sladká jídla, která způsobují podráždění v dutině ústní. Vhodné je podávat chladnější dětskou přesnidávku s vitamíny nebo dětskou kapsičku. Převařené ovoce a zelenina nedráždí.
Produkty zdravé výživy pro děti nakupujte bez čekání na Lékárna.cz.
Rodiče by měli dohlédnout na to, aby dítě přijímalo dostatek tekutin. Nevhodné jsou kyselé, horké nebo přeslazené nápoje.
Kdy kontaktovat lékaře
Při běžném průběhu nemoci obvykle postačí, když svému lékaři jen zavoláte. Návštěva lékaře je nutná jen pokud onemocní dítě mladší 6 měsíců, nemoc má závažnější průběh než je obvyklé nebo pokud máte pochybnosti o určení nemoci.
Prevence přenosu onemocnění
Jedinou možnou prevencí onemocnění je dodržování osobní hygieny a návyků, které minimalizují přenos onemocnění, podobně jako u jiných onemocnění např. u chřipky: časté mytí rukou mýdlem pod tekoucí vodou, dezinfekce špinavých povrchů a znečistěných předmětů. Dále je třeba zabránit blízkému kontaktu s nemocným člověkem například nelíbat a neobjímat se s nemocným, nesdílet s ním ručníky, utěrky, nádobí apod.
Komplikace syndromu ruka-noha-ústa
Syndrom ruka-noha-ústa je přes svou vysokou nakažlivost onemocněním nezávažným, s malým procentem komplikací. Určité riziko představuje možnost zanesení infekce do svědivé vyrážky, zvláště u ekzematických dětí s následným vznikem jizviček .
Další možnou komplikací v případě masivního výskytu bolestivých projevů v dutině ústní je odmítání tekutin a potravy, v takovém případě bude vždy vhodné konzultovat situaci s lékařem. Naprosto výjimečně může zhruba měsíc po onemocnění dojít k odloučení nehtů na rukách a nohách.
Vzácně se mohou vyskytnout i závažné neurologické komplikace. Zvýšené riziko výskytu těchto komplikací je u dětí do 3 let. Patří mezi ně například meningitida, encefalitida postihující mozkový kmen, periferní parézy podobné poliomyelitidě, neurogenní plicní edém. Závažnější může být infekce ženy v 1. trimestru těhotenství pro nebezpečí spontánního potratu.
Po proběhlé nemoci zůstávají ochranné protilátky pouze proti konkrétnímu původci. To znamená, že onemocnět lze i opakovaně, pokud se pacient nakazí jiným sérotypem. Obecně se uvádí, že v mírném klimatu má syndrom typicky sezónní výskyt. Nejvyšší množství nakažených je zaznamenáno v pozdním létě a pak výskyt prudce klesá.
V internetové lékárně nakoupíte vše, co potřebujete pro své dítě v případě nemoci potřebovat. Nabídku najdete zde. Na Lékárna.cz se také můžete poradit s odborníky z online poradny. Otázku pošlete mailem, nebo ji položte na chatu. Poradna funguje ve všední dny i o víkendu.
Zdroj: www.pediatriepropraxi.cz