Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Syndrom karpálního tunelu ohrožuje většinu pracovníků na počítači

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1387x )

Syndrom karpálního tunelu patří k nejčastějším nemocem z povolání. Postihuje dělníky se sbíječkami, hudebníky i zubaře. Nejvíc rizikovou skupinou jsou ale lidé sedící u počítačů. Nepříjemné pocity a občasné brnění v zápěstí zná téměř každý z nich.

shutterstock.com

Příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu

Onemocnění karpálního tunelu vzniká při dlouhém přetěžování zápěstí a ruky. Už dávno není výsadou jen mužů z fyzicky náročných profesí, ženy postihuje až třikrát častěji. A i když je průměrný věk pacientů mezi 45 až 50 lety, výjimkou nejsou ani dvacátníci.

Karpálním tunelem v zápěstí probíhají šlachy ohybačů prstů a mediální nerv. S každým pohybem ruky se tunel zužuje, problém nastává při jednostranném a dlouhodobém zatížení.
„Může jít o strnulé klikání počítačovou myší, o práci u pásu, hru na hudební nástroj, zkrátka jakoukoli stereotypní činnost, kdy dochází k útlaku nervu.
„Dnes už řadíme syndrom karpálního tunelu mezi digitální nemoci s výmluvným označením ‚myšitida‘. Při několikahodinové strnulé práci s počítačovou myší dochází v oblasti zápěstí k útlaku nervu svalů dlaně. K útlaku může vést také přetížení šlach předloktí při psaní na klávesnici. Vhodná je proto podložka s podporou zápěstí, která snižuje trvalý tlak na oblast průběhu nervu, a pravidelné protahování ruky,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

První signály onemocnění

Člověk cítí brnění, mravenčení a slabost nejprve palce, ukazováčku a prostředníčku. Tyto příznaky postupně doplňuje oslabení jemné motoriky prstů, bolesti mohou vystřelovat až do oblasti loktu, ramenního kloubu, krční páteře a hlavy. Zápěstí se stává tuhým, může docházet k otokům prstů a jejich špatné koordinaci. Bez léčby může syndrom karpálního tunelu dojít až ke ztrátě citlivosti v prstech a postupně v celé ruce,“ popsala fyzioterapeutka.

Občasné brnění ruky při celodenní práci na počítači je signálem, že je třeba se protáhnout a dbát na prevenci. Silná bolest, která se objevuje v klidu a v noci člověku nedá spát, už ukazuje na rozvinuté onemocnění.

Jak si rychle pomoci od bolesti

„Jako první pomoc od bolesti uleví studené zábaly a masáž svalů ruky, dlaně, předloktí a celé paže až po šíji, například i s použitím míčků. Je-li ve šlachách či vazu přítomný zánět, velmi efektivní léčbu nabízí kombinace manuální fyzioterapie s aplikací fokusované rázové vlny. Vysokoenergetické rázy dokáží zánět odstranit a ulevit tak od velké bolesti. Fyzioterapeutické cvičení zaměřujeme především na uvolnění oblasti zápěstí, svaly a svalové skupiny předloktí a ohybače prstů,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Zdravotní potíže spojené se syndromem karpálního tunelu řeší podle statistik zhruba čtyři procenta dospělé populace. Lidí, kteří jsou nemocí ohroženi, je ale podle fyzioterapeutů až desetkrát tolik.
„Kromě přetížení končetin bývá častou příčinou potíží také zánět šlach, zánět žil, dislokace zápěstních kůstek nebo úraz. Problémy se mohou projevovat i v období těhotenství nebo během menopauzy, jelikož při nich dochází k většímu zadržování vody a tvorbě otoků. Syndrom karpálního tunelu může jako komplikace doprovázet i systémová onemocnění jako revmatoidní artritida nebo diabetes mellitus (cukrovka). Prokázány jsou i dědičné predispozice, nicméně ty se mohou a nemusí projevit,“ doplnila Iva Bílková.

Fyzioterapie dokáže řešit akutní stádia onemocnění, kdy ještě není poškození tak rozsáhlé. V opačném případě je na místě chirurgický zákrok. Provádí se zpravidla ambulantně a trvá nejvýš 30 minut. Operatér při něm nařízne příčný zápěstní vaz a tím okamžitě uvolní struktury pod ním. Rána je po operaci asi 3 cm dlouhá a pacienti potvrzují úlevu hned několik dní po zákroku.

Cviky na uvolnění zápěstí

1. Uvolnění svalů ramene, zápěstí a rukou

S nádechem se předkloňte a natažené ruce zapřete o stěnu. Setrvejte 10 sekund, dýchejte. S každým výdechem nechte záda uvolnit a klesat dolů k zemi.


2. Protažení předloktí ruky

Opřete paži loktem o stůl, jako při soutěži v páce. Dlaň ruky nasměrujte k obličeji a poté ohněte v zápěstí hřbetem ruky směrem dolů. Druhou rukou lehce stlačte protahované zápěstí ještě víc dolů. S výdechem uvolněte protitlak a opět mírně stlačte zápěstí směrem k zemi. Volně dýchejte a vyčkejte přibližně 30 až 60 sekund. Opakujte třikrát. To samé na druhou stranu: ohněte zápěstí dlaní dolů a hřbetem ruky nahoru.

Zdroj: FYZIOklinika.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

75%
25%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Parkinsonismus

Parkinsonismus je označení příznakového komplexu složeného z akinézy (pohybová chudost), rigidity (zvýšené svalové napětí) a tremoru (třes).

Transplantace nervových buněk u parkinsoniků

Parkinsonova choroba je nervové onemocnění charakterizované třesem, strnulým tělesným postojem, ochablostí, pomalejšími pohyby a šouravou nevyrovnanou chůzí. Intelekt zůstává až do pozdních stadií nepostižen. Příčinou onemocnění je degenerace nebo poškození zvláštních nervových buněk, tzv. dopaminergních neuronů -a následný nedostatek dopaminu v mozku.

Srdeční neuróza

Co je srdeční neuróza a jak se projevuje? Tomáš

Akatizie, neboli syndrom neklidných nohou

Akatizie, nebo též restless legs syndrom, česky syndrom neklidných nohou, je charakterizována nepříjemnými pocity v nohou -mravenčením, pálením, svěděním- které pacienta velice obtěžují a nutí ho pohybovat nohama, chodit, nenechají ho v klidu. Objevují se nejčastěji při usínání, ale i v jiných situacích.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce