Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Euphrasia rostkoviana Hayne)
Příprava čaje
3 čajové lžičky drogy přelijeme 2 šálky vroucí vody. Pijeme rozdělené do 2 až 3 denních dávek.
Užívaná část
Nať (Herba euphrasiae) |
Sběr a sušení
Kvetoucí nať sbíráme po celou dobu kvetení rostliny, tedy v červenci a srpnu. Sušíme rychle, ve stínu, nejlépe v zavěšených svazečcích. Teplota při sušení nemá překročit 35 st. C. Drogu je nutné dobře prosušit, neboť vlhká má tendenci hnědnout, čímž se znehodnotí.
Jak vypadá
Drobná bylina, vysoká asi 30 cm s větvenou a bohatě olistěnou lodyhou. Listy jsou ve vstřícném postavení, na okrajích jsou pilkovité. Květy jsou pyskaté, bílé. Na spodině dolního pysku je charakteristická žlutá skvrna. Kvete v červenci a srpnu.
Kde se rostlina vyskytuje
Světlík najdeme na loukách, pastvinách a na světlých okrajích lesů.
Co světlíková nať obsahuje
Světlík má vysoký obsah glykosidu aukubínu, tříslovin a hořčin. Obsahuje také olej, flavonoidy, minerální látky s obsahem hořčíku a mědi a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na náš organismus.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: již od čtrnáctého století je popisován jako lék na všemožné oční neduhy. Používal se také jako „protijed“ proti toxickým látkám (mj. alkoholu, tabáku) a své místo měl v léčbě žaludečních obtíží a nechutenství.
Dnes: používá se vnitřně i zevně.
Vnitřně: Vzhledem k účinku na krevní tlak (aukubin má hypotenzivní účinek) se může užívat jako prostředek podporující snižování krevního tlaku. Droga také mírně podporuje vylučování trávicích šťáv a zvyšuje chuť k jídlu. Tradičně se přidává do čajových směsí ke zklidnění suchého dráždivého kašle.
Zevně: Obklady a omývání očí působí příznivě nejen při zánětu očních spojivek, ale také se doporučuje při oční únavě se světloplachostí. Obklady a omývání vodným výluhem ze světlíku se používá k ošetřování hnisavých ran.
Pozn.: Často se kombinuje s jinými léčivými rostlinami (např. květem heřmánku, plodem fenyklu, natí meduňky a dalšími).
Přidat nový komentář