Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
V některých osvícených nemocnicích zařazují do jídelníčku těchto pacientů nealkoholické pivo," řekla. Těhotné ženy a lidé užívající pravidelně léky, stejně jako lidé ohrožení závislostí smějí pít jen nealkoholické pivo, upozornila.
Podle Starnovské je pivo při mnoha dlouhodobých dietních režimech možnou a mnohdy i výhodnou složkou jídelníčku. "Samozřejmě pouze nízkostupňové a v přiměřené dávce, což je u zdravé ženy třetinka a u zdravého muže půllitr piva za den," připomněla odbornice.
Česko patří k historicky "pivním zemím", a řada lidí ani nepovažuje pivo za alkohol. Může se stát, že když onemocní a lékař jim výslovně neřekne, že mohou pít dál pivo, vyřadí je z jídelníčku. Ztratí chuť k jídlu, méně jedí a slábnou. Pivo jim už nepomáhá pomocí hořčin trávit, takže jim je při dodržování diety hůř.
"Nechci tím říci, že ke každé dietě je třeba konzumovat pivo," upozornila Starnovská. Záleží podle ní na tom, jaké varianty pokrmů a nápojů má pacient povolené. Pokud nemá zakázány alkoholické nápoje, může piva využít jako rychlého zdroje tekutin a energie, pro podporu trávení a dodávku vitamínu řady B, minerálů a iontů. Pokud alkohol zakázaný má, například kvůli tomu, že užívá léky, musí lékařské doporučení respektovat. To platí i v případě, že trpí onemocněním jater či slinivky břišní.
Pivo však právě obsahu alkoholu je i nezanedbatelným zdrojem energie a tak při redukčních režimech a u osob, které si hlídají svoji váhu s ním nutno s jeho konzumací opatrně. Třetinka (půllitr) desetistupňového piva představuje 390 (650) kJ, u tmavého jedenáctistupňového už 660 (1100) kJ. V těchto případech je vhodnější volit pivo nealkoholické, které ve stejném objemu dodá pouze 260 (433) kJ.
Pivo je i výhodnou surovinou v kuchyni při přípravě pokrmů - lze jím dobarvovat pokrmy nebo zvýraznit jejich chuť. Například při dietě, kdy člověk nesmí pražené pokrmy, lze hnědé barvy šťávy z "opečeného" masa dosáhnout dodáním piva. Stejně tak lidem, kteří nesmějí z dietních důvodů jíst kachnu, lze připravit kuře na pivu tak, že jim ji chuťově nahradí.
Přidat nový komentář