Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.
Obalovaný smažený kapr, majonézový bramborový salát a nějaké to cukroví. Tradiční štědrovečerní menu, které vás čeká i letos. Anebo ne? Napadlo vás někdy, že je možné pojmout vánoční jídelníček trochu anebo také úplně jinak? Inspirovat se můžete hned dvěma způsoby – můžete vařit zdravěji, anebo se můžete inspirovat v zahraniční kuchyni. Případně oba tyhle trendy zkombinovat. Výsledek může být slavnostní, chutný a zdravý zároveň. „Tradiční česká kuchyně je hodně těžká a odlehčuje se hodně obtížně,“ připouští šéfkuchař pražského hotelu Hilton Roman Paulus.
Na druhou stranu kvituje s povděkem snahu Čechů vařit zdravěji a zkoušet nové věci. I na českém vánočním stole se tak kromě tradičního kapra stále častěji objevuje candát nebo losos, odlehčené varianty klasického salátu nebo dokonce jídla, která se zdejší vánoční tradici nemají původně nic společného. Zejména mladí lidé neváhají a zkouší skandinávské, středomořské nebo asijské recepty. „Kapr každému nechutná, protože z něj cítí rybník,“ doplnil Paulus. Klasické české jídlo je navíc nejen kalorické, a proto po vánocích lidé často bojují se vzestupem váhy, navíc je i obtížně stravitelné a tak často způsobuje zažívací potíže, ať už jde o žlučník nebo třeba o průjmy. I tomu se lze vhodně zvoleným slavnostním menu vyhnout.
S odlehčenými recepty je nicméně někdy ta potíž, že lidé se snaží uvařit v podstatě stejné jídlo se stejnou chutí jako to klasické, ale s použitím jiných surovin nebo s jejich menším množstvím. Podle Pauluse se to nutně nemusí podařit – třeba proto, že tuk je v jídlem nositelem chuti, která se pak v pokrmu rozvine a vystupuje z něj na povrch. Jídlo s jiným poměrem surovin pak logicky chutná jinak. Na druhou stranu není rozhodně pravda, že zdravé rovná se nedobré, jen je třeba ke zdravým pokrmům přistupovat jinak.
Základem zdravé kuchyně mohou být jídla připravená podle zcela jiných receptů, u nichž se důraz klade na kvalitu surovin a také rychlost přípravy bez dlouhého následného skladování – tak se v jídle zachová co nejvíce zdraví prospěšných látek. „Je dobré používat místo soli, která není dvakrát zdravá, čerstvé a cenově dostupné bylinky,“ přidává tip šéfkuchař Paulus.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář