Podívejme se ale na druhou funkci kódu čísel E a to funkci informační. Potravinová legislativa ukládá výrobcům také povinnost informovat své spotřebitele, jaké suroviny byly pro ten který výrobek použity...
Superpotraviny, jako je goji, acaí či aronie, jsou oblíbené nejen mezi spotřebiteli, ale i nejrůznějšími výživovými poradci. Bohužel jsou však často velmi drahé a hůře dostupné, nehledě na to, že mnozí prodejci přehánějí svá reklamní tvrzení o jejich údajných zázračných účincích. Přitom mnohdy lepší a zdravější varianta roste v naší zahradě.
Čtěte také: Goji - kustovnice čínská
Rekordmanem v obsahu vitamínu C je černý rybíz, v deseti dekagramech se najde dvojnásobek doporučené denní dávky pro dospělého člověka. Kvalitním zdrojem vitamínů je i červený rybíz. Jedna hrst pokryje třetinu denní potřeby vitamínů. Oba druhy rybízu jsou navíc bohaté na železo, desetidekagramová hrst pokryje desetinu doporučené denní dávky.
Dalším ovocem, které je kvalitním zdrojem železa, jsou i maliny. Ty obsahují obdobné množství železa jako rybíz, navíc jsou plné kyseliny listové. Ta napomáhá dělení buněk, diferenciaci tkání a růstu plodu, jejich konzumace je tak zvláště vhodná pro těhotné ženy.
Čtěte také: Jahody - elixír mládí
Kdo touží po ovoci s antioxidanty, měl by sáhnout po borůvkách či ostružinách. Jejich hlavní prospěšnou látkou jsou antokyany. Jedná se o přírodní modrofialová barviva, jež patří do skupiny flavonoidů, tedy protizánětlivých látek, které prospívají i srdci a cévám. V menším množství se najdou i v červeném hroznovém víně.
SW ovšem spotřebitelům doporučuje, aby si čerstvé ovoce v sezoně nevybírali jen podle obsahu vitamínů či antioxidantů, ale i podle chuti a aby se nebáli kombinovat jednotlivé druhy. Jedná se totiž o zdravou a chutnou svačinu, navíc i ovoce, které nemá pověst superpotraviny, může být cenným zdrojem prospěšných látek.
Čtěte také: Brusinky - přírodní prevence zánětu močových cest
Vždy je lepší ovoce ze zahrádky či z ekologické farmy než to ze supermaketu. Problém není ani tak v tom, že by supermarketové borůvky měly méně vitamínů, ale spíše v tom, že mohou obsahovat rezidua různých pesticidů. Naopak ty s označením „bio“ by jich měly obsahovat minimum či jich být zcela prosté.
Zdroj: dTest