Mléko a mléčné výrobky patří mezi základní potraviny nezbytné pro kvalitní výživu člověka všech věkových kategorií. Mléko je potravina, nikoliv nápoj, a jako potravinu je třeba ho podávat. Mléko nemůže nahradit pití nápojů, protože má syticí účinek a nedá organismu dostatek tekutin, člověk se mlékem dřív nasytí než napije. To neplatí pro mateřské mléko a kojení.
Nedovolím si bezezbytku citovat některé články o nezdravosti kuchyňské soli, která je běžně k dostání v obchodní síti. Spokojme se s všeobecně známou věcí, že solit je nezdravé a že sůl je bělená, tedy je zde nějaká další technologie, která podtrhuje nezdravost.
Hodnotit význam jodidace soli je pro rozporuplnost názorů složité, smysluplné se mi zdá, že samotná jodidace soli nemůže potřebu stopového prvku jódu zařídit. Také pro vysoký obsah chlóru (sůl je chemicky NaCl), kdy chlór a jód spolu při vstřebávání soutěží. Pro dostatečné množství jódu potřebujeme vždy ještě přírodní organické zdroje jódu, totiž mořské ryby a (nebo) mořskou řasu. Pozor, mořská řasa nori má jen 16mcg jódu v 1g sušiny. (DDD jódu je 150mcg, u těhotných a kojících žen více.)
Čtěte také: Příliš soli vás může dohnat až na dialýzu
Kuchyňská sůl byla vybrána jako vhodná a bezproblémová transportní metoda pro dodávání potřebného jódu do potravinového řetězce. Sůl je totiž obsažena téměř ve všem, co každodenně jíme. Je kupříkladu přidávána i do potravy dobytka, právě k zajištění dobré funkce štítné žlázy. Z toho vyplývá, že aniž bychom solili, přijímáme značné množství soli. Jenom proto, že jíme. A připomenu, že solit je nezdravé.
Některé údaje o obsahu sodíku v potravinách (vše je uvedeno ve 100 g potraviny):
- běžný chléb obsahuje 350mg sodíku,
- pizza 240-720mg sodíku,
- chipsy 390mg,
- špek 1450mg,
- šunka 720-1245mg
- sýr 1540mg sodíku.
Klasické uzeniny raději neuvádím! Syrový brambor má 10mg, hovězí (roštěnec) 70mg, vajíčko 140mg. Jedna čajová lžička soli (což odpovídá 6g) obsahuje 2325mg sodíku. DDD (denní doporučená dávka) je 2500mg sodíku.
K tomu přistupuje a přičítá se i to, že mnoho z nás podléhá reklamě a tvrzení, že minerálky jsou zdravé. Málokoho zajímá, že obsahují značné množství sodíku. Mnohé preparáty hořčíku (hořčík je bezesporu prospěšný) obsahují také velké množství sodíku a někteří lékaři nebo lékárníci to prostě nevidí.
Čtěte také: Máme přesolené děti, hrozí jim obezita
A tím jsme se dostali k oblíbené minerální vodě s vysokým obsahem hořčíku. Množství hořčíku v této vysoce slané minerální vodě je relativní, za to je zde absolutně vysoký obsah sodíku. Také je nepochopitelné, že oficiální webové stránky doporučují pít jedinou mořskou vodu těženou u nás. Léčivá voda to je, ale proč ji pít? U moře v Chorvatsku vám snad někdo doporučil pít mořskou vodu?
Kdybych měl shrnout doporučení posledních deseti let, musím říci, že se doporučuje nesolit. Jak již řečeno, sůl je totiž ve všem, co jíme a často i pijeme.
Nemusíte kupovat mořskou sůl
Kuchyňská sůl se složením a technologií nijak neliší od soli mořské, snad jenom cenou. Obsah jódu v mořské soli je zanedbatelný. Měli bychom opětovně zdůraznit, že zdravá sůl neexistuje, a že naše tělo je velmi citlivé na množství přijímané soli. Civilizace to množství zvyšuje, což vede hlavně k zadržování vody v těle a předčasnému zvyšování tlaku krevního. Ale samozřejmě dlouhodobé zvyšování obsahu chloridu sodného v organizmu škodí i v mnoha jiných oblastech.
Kdybychom se snažili nejíst civilizačním procesem vygenerovaná jídla (prosím přečíst ještě jednou), tak bychom měli solit himalájskou solí. Není bílá, je růžová a vznikala působením slunce po staletí. Také ale prakticky neobsahuje jód.
Osobně mohu doporučit vařit brambory ve slupce na páře, potom neztrácejí 40% minerálů a chutnají mírně slaně. Někdy pochybuji o pohádce „Sůl nad zlato“. Mohu vás ujistit, že česnek má slanou chuť, takže jím, prosím, při přípravě jídla nešetřete, netřeba potom (tolik) dosolovat. Podobné vlastnosti má i libeček.
Pod čarou:
Problematika suplementace jódu je opravdu složitá, a tady jsme se o ni sotva „otřeli“.
Dáváte pozor na obsah soli v jídle a pití? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu [email protected].
Literatura:
- Holmes AD, Remington RE. Iodine content of Američan cod liver oil. Am J Dis Child. 1935,49(1): 94
- http://nutritiondata.self.com/
- http://www.mayoclinic.com/health/sea-salt/AN01142
- http://www.globalhealingcenter.com/nutrition/table-salt
- http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/iodine-in-salt/
- http://wwrecipes.com/salt.htm
- http://www.livestrong.com/article/253747-does-sea-salt-have-iodine-n-it/
Přidat nový komentář