Všichni spojujeme představu stříbra především s jeho využitím ve šperkařském průmyslu, případně si vzpomeneme na babiččiny stříbrné lžičky. Méně rozšířená už je informace o tom, že stříbro také patří k nejvodivějším látkám a má antibakteriální účinky. Proto se z něj vyrábějí například některé chirurgické nástroje nebo slouží k podpoře hojivých procesů při léčbě ran.
V současnosti se vyrábí speciální tkanina se stříbrnou vrstvou, používaná nejen jako obvazový materiál, ale „šije“ se z ní i stříbrné oblečení. Tkanina má pro své uživatele řadu výhod, například je schopna rozvádět teplo – tj. v létě chladit a v zimě hřát, nebo tvořit slabé magnetické pole ze statické elektřiny, což prý může omezovat otoky a zlepšovat krevní oběh. V medicíně se ale využívá především schopnost stříbra ničit mikroorganismy, a to hned několika způsoby. Váže se na:
- Specifické chemické receptory mnoha proteinů, které jsou důležité pro bakteriální buňky. Díky této vazbě se mění struktura buněk, které se poté roztrhnou a zahynou.
- Na bakteriální enzymy, a narušuje tak některé procesy, například zpracování živin, které bakterie k životu potřebují.
- Na DNA buněk bakterií a narušuje jejich dělení a množení.
Na zraněný hrudník stříbrné tričko?
Obvazy, které obsahují stříbro, podle laboratorních testů ničí celou řadu bakterií. Přitom se snadno používají – stačí je jen navlhčit sterilní vodou, přiložit na ránu a zakrýt běžným obvazem. Výhodou je i to, že se kationty stříbra uvolňují postupně, takže antibakteriální účinek takového speciálního krytí může trvat až jeden týden. Vedle obvazu se mohou rány „ovázat“ i speciálním stříbrným tričkem. Rozhodně tedy nejde o žádné brnění… Jedná se o oděv tvořený z 90 procent polyesterem nebo bavlnou a z 10 procent téměř čistou stříbrnou vrstvou. Toto tričko podle výrobce léčí tím, že má na povrchu antiseptickou vrstvu chránící před infekcí a vznikem zápachu, jeho výhoda spočívá i v tom, že poskytuje tepelnou regulaci, snadno se používá a dá se nosit opakovaně, přičemž je možné ho normálně prát. Doporučit se dá pro léčení drobných řezných ran, oděrek a podráždění pokožky v horní části trupu a rukou, pod dohledem lékaře je možné ho použít i na méně závažné popáleniny, říznutí nebo transplantace a středně závažná podráždění kůže. Krycí materiály se stříbrem se v současnosti u nás s úspěchem využívají například při léčbě diabetických ulcerací nebo jiných problematicky se hojících ran.
Připraveno ve spolupráci s Českou společností pro podporu zdraví, projekt Hojení 21
Inzerce
Přidat nový komentář