Při stresové inkontinenci nejde o únik moči v důsledku psychického stresu, jak se některé ženy mylně domnívají.
Nejčastější typ úniku moči
Nejčastějším typem inkontinence je inkontinence stresová. Jedná se o samovolný únik moči, k němuž dojde po náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, který se v odborné terminologii nazývá stres. Zde je nutno zdůraznit, že nejde o stres psychický, jak se některé z vás mylně domnívají.
Za normálních okolností odpoví na tuto situaci močová trubice zvýšením svého uzávěrového tlaku, takže zůstává pevně uzavřena a moč nemůže uniknout z měchýře ven, ovšem jen tehdy, je-li močová trubice ve své normální poloze. Právě k tomu slouží pevné pánevní dno a okolní pojivové tkáně.
Během těhotenství a těsně po porodu ochabují svaly pánevního dna. Ke stejnému ochabnutí dochází po
menopauze, neboť v průběhu klimakteria dochází k poklesu hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu. V těchto obdobích se
stresová inkontinencevyskytuje velmi často.
Jakého stupně dosahuje vaše postižení?
1. První stupeň je charakterizován únikem moči po kapkách při kašli, smíchu, kýchnutí a zvedání těžkých předmětů. K úniku moči dochází jen v situacích spojených s poměrně náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku. Moč uniká jen občas.
2. Při druhém stupni postižení uniká moč v situacích, kdy k vyvolání bezděčného úniku moči potřebujete podstatně menší zvýšení nitrobřišního tlaku – například při běhu, chůzi, chůzi po schodech nebo při lehčí fyzické práci. Již nestačí jen měnit prádlo, je nutné nosit vložky, omezovat pitný režim, a jak narůstají obtíže, začne žena redukovat své aktivity – sport, práci i společenský život – a rezignuje na pohlavní styk.
3. Při třetím stupni dochází k úniku moči již při velmi nízkém zvýšení nitrobřišního tlaku. Moč uniká téměř neustále – při pomalé chůzi nebo i v klidu ve vzpřímené poloze.
Použijte náš test, jeho výsledky vám mohou také hodně napovědět, ale k objektivnímu určení množství uniklé moči jednoznačně doporučujeme vyhledat odborného lékaře – urologa či urogynekologa.
Možná vás překvapí, že stresovou močovou inkontinencí trpí zhruba třetina žen středního a vyššího věku, přičemž u žen je dvakrát častější než u mužů. Mnoho žen se za své potíže stydí a samy se vyřazují ze sportovních, společenských i pracovních aktivit. Inkontinence se tak stává problémem nejen zdravotním, ale i společenským a ekonomickým.
Nejdůležitější informace pro vás však je, že díky vhodným pomůckám předepsaným lékařem okolí vaše problémy vůbec nepostřehne. Můžete je řešit okamžitě, ještě dříve, než se lékař rozhodne pro radikálnější zákrok speciálními vložkami či kalhotkami, které vám pomohou problém inkontinence zvládnout. Kompletní sortiment pomůcek pro inkontinenci vyrábí například firma TENA. Pokud je máte zájem vyzkoušet, můžete získat vzorek zdarma.
|
Přidat nový komentář