Základem středomořské diety je ryby, lehká masa, zelenina, olivový olej ovoce, ořechy a vláknina. Příznivý vliv těchto potravin na lidské zdraví je znám, avšak studie týmu Denise Lairona z lékařské fakulty v Marseille je první, která se zaměřila na pozorování zdravých lidí, kteří konzumovali tyto potraviny po danou dobu.
Vědci vybrali skupinu 212 mužů a žen, u nichž existovalo jen mírné riziko srdečního onemocnění. První skupina jedla po dobu tří měsíců středomořskou stravu a druhá odlehčenou dietu.
První skupině bylo doporučeno konzumovat čtyřikrát týdně rybu a jen jednou za týden červené maso. Muži mohli denně vypít dvě sklenky červeného vína, ženy jednu. Druhá skupina měla jíst raději drůbež než hovězí. Ryba byla doporučena dvakrát či třikrát v týdnu. Lidé z této skupiny se měli vyhýbat nasyceným tukům, dávat přednost zelenině a ovoci a nízkotučným mléčným výrobkům. Jídla měla být připravována na rostlinném oleji.
Účastníci výzkumu se sice doporučením neřídili bezvýhradně, ale v obou skupinách se postupně snížila energetická náročnost stravy, zvýšil se příjem bílkovin a sacharidů a snížil příjem tuků. Všichni účastníci mírně zhubli.
Výsledky se lišily v hlavním faktoru, který rovněž ovlivňuje riziko kardiovaskulárního onemocnění - v úrovni cholesterolu. Ve "středomořské" skupině hladina cholesterolu klesla o 7,5 procenta, ve druhé o 4,5 procenta. V přepočtu na riziko onemocnění srdce je to snížení o patnáct, respektive o devět procent.
Zdroj: ČTK
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář