Mléko a mléčné výrobky patří mezi základní potraviny nezbytné pro kvalitní výživu člověka všech věkových kategorií. Mléko je potravina, nikoliv nápoj, a jako potravinu je třeba ho podávat. Mléko nemůže nahradit pití nápojů, protože má syticí účinek a nedá organismu dostatek tekutin, člověk se mlékem dřív nasytí než napije. To neplatí pro mateřské mléko a kojení.
Cholesterol je také výchozí „surovinou“ pro tvorbu velmi užitečných produktů našeho těla, vytvářejících celkové dobré klima v našem organizmu. Jedná se o squalen a známější koenzym Q10 (ubichinon). Neprávem méně známý squalen, řadíme mezi důležité látky pro výživu mozku a je součástí kupř. vitaminu D, vznikajícímu díky sluníčku v naší pokožce.
Koenzym Q10 je důležitá energetická látka, je tedy zdrojem energie v hlavních energetických „továrnách“ v buňce – v mitochondriích. Právě koenzym Q10 „hýbe“ svalovými vlákny, tedy i srdečním svalem.
Civilizační styl života vede k ukládání cholesterolu uvnitř cév, což ve svém důsledku může způsobit uzávěr cévy. Takovému uzávěru srdeční nebo mozkové cévy se říká infarkt (srdeční, či mozkový). To, že se v cévách ukládá část cholesterolu, zvaná LDL (tzv. „zlý“ cholesterol) není zásadní, jak si později ukážeme. Celý proces vytváření „úložiště“ cholesterolu v cévě byl již objasněn a také byl v roce 1999 oceněn Nobelovou cenou.
Ale …
Tady si povšimněme, že se vše točí kolem cholesterolu, ukládajícího se ve výstelce cévy. Nijak se neřeší, PROČ se cholesterol v cévě ukládá. Cholesterol spolu s vápníkem se neukládá ve stěně cévy z důvodů vrozených, jak se říká, tedy jako bychom říkali: protože, proto! Ukládá se tam, protože je výstelka cévy poškozená. Cholesterol tedy zaceluje rány a bohužel to s tím zacelováním přehání. Myšleno tak, že „zaceluje“ více než je potřebné.
Takže otázka zní, co je příčinou poškození výstelky cévní stěny? A to dnes již víme: je to nadmíra volných radikálů. Zároveň bychom ovšem měli říci, že je to také nedostatek antioxidantů. A tady tohle to jsou jednak ony vrozené vlastnosti, ale hlavně důvody civilizační. Jmenujme alespoň stres, hlavně pracovní zátěž, ale také životní styl včetně toho co jíme a pijeme.
Zvýšené poškozování cévní výstelky se dává do souvislostí s technologií v potravinách. Historickou a převratnou technologií je výroba bílé mouky a její masivní používání s vynálezem valivých mlýnů, na přelomu 19. a 20. století. Do doby zlevnění výroby bílé mouky a jejího rozšíření mezi všechny vrstvy obyvatel, medicína infarkt srdeční prakticky neznala. Ovšem technologie posledních 30-ti let překonává veškerou historii. Infarkty (srdeční i mozkové) mají dnes i děti. Ano, netýká se to jenom lidí kolem čtyřiceti až padesáti let, ale jsou to už i náctiletí.
A co vlastně jedí? Všechny ty sušenky, tyčinky a lupínky, nudle, další těstoviny a pizzu. Patří sem také pivo, ale také chlórovaná voda. Ve školách potom automaty na kolu a jiné podobné „technologické dobroty“.
Ve světle objasnění funkce cholesterolu při procesu poškozování cévní výstelky je opravdu zarážející podávání „kouzelné“ tabletky na snižování hladiny cholesterolu, pátrání po „hodném“ a „zlém“ cholesterolu a … ponechání působení volných radikálů nepovšimnuto. Navíc chemický (tabletový) zásah do tvorby cholesterolu jaksi automaticky snižuje i tvorbu koenzymu Q10 a squalenu.
Hraniční případy snížení tvorby koenzymu Q10 vedly k srdečnímu infarktu jako důsledku užívání statinů. V USA proběhly soudy, farmaceutické firmy byly odsouzeny k velkým odškodným částkám. Jaké další důsledky pro naše zdraví masivní používání statinů jako regulátorů tvorby cholesterolu bude mít, se nyní přesně neví, je to otázka dalších 5-10 let. Přesně ale dnes už víme, že to není správná cesta. Samozřejmě, že bychom měli dělat aktivní prevenci ukládání cholesterolu v cévách. Ta ale nespočívá v doživotním užívání tabletek a v neustálému vyšetřování „zlého“ cholesterolu. Ten je zlý jenom tím, že velikost a tvar molekuly se do postižené cévní výstelky prostě lépe hodí.
Na jedné misce vah máme tedy tabletky, chemii i poškození. Na druhé misce „jen“ vůli bojovat s civilizačním marketingem. Když reklama chválí potraviny, tak vlastně upozorňuje, které nám v podstatě více méně škodí. Tyto potraviny způsobují poškození výstelky cév. Je tu samozřejmě více faktorů, kupř. kouření (a bohužel i pasivní kouření), ale chtěl jsem upozornit hlavně na technologicky zpracované potraviny: fast foody, uzeniny, ale i sušenky, tyčinky a lupínky, kola, kofola, pivo. A snad na závěr: také vánoční sladkosti.
Literatura:
- http://www.cholesterol-and-health.com/Synthesis-Of-Cholesterol.html
- http://www.mayoclinic.com/health/high-blood cholesterol/DS00178/DSECTION=risk-factors
- Lamarche, Bernost, et al. „A prospective, population-based study of low density lipoprotein particle size as a risk factor for ischemic heart disease in men.“ Canadian Journal of Cardiology 2001 Aug; 17(8): 859-65.
- Siri, Patty, and Krauss, Donald „Influence of dietary carbohydrate and fat on LDL and HDL particle distributions.“ Current Atherosclerosis Reports 2005 Nov; 7(6): 455-9
- Volek, Jeff et al. „Modification of lipoprotein by very low-carbohydrate diets.“ Journal of Nutrition 2005 Jun; 135(6): 1339-42
- http://lowcarbdiets.about.com/od/faq/f/carbcholesterol.htm
- http://lowcarbdiets.about.com/od/science/a/lowcarbheartdis.htm
- Robert C.Atkins: Nová revoluční dieta doktora Atkinse 2000; ISBN 80-7249-050-8
- Jan Kwasniewski: Optimální dieta 1998; ISBN 80-902252-2-5
- Anna Strunecká, Jiří Patočka: Doba jedová 2011; ISBN 978-80-7387-469-8
Přidat nový komentář