Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-potreby-a-pomucky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=zdravotni-potreby-a-pomucky

Štítná žláza - proč její onemocnění postihuje především ženy?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5189x )

Mnoho žen trápí únava či přibírání na váze, ale nespojují si to s možným onemocněním štítné žlázy, protože se domnívají, že jde o následek jejich životního stylu. Nemoci štítné žlázy je však třeba začít léčit co nejdříve, aby se předešlo komplikacím, například problémům s otěhotněním.

shutterstock.com

Funkce štítné žlázy

Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro život a reagují na ně prakticky všechny buňky lidského těla. Štítná žláza ovlivňuje chod celého organismu včetně kardiovaskulárního a nervového systému, metabolismu, termoregulace či imunitního systému. Je zcela nezbytná pro správný růst a vývoj dítěte a pro reprodukci. 

Čtěte také: Nejčastější nepravdy a mýty o chorobách štítné žlázy

Příčiny onemocnění štítné žlázy

Nejčastější příčinou je autoimunitní porucha – tělo vytváří protilátky proti štítné žláze, které ji poškozují, anebo naopak vedou k nadměrné a nekontrolované nadprodukci hormonů. Bezprostřední příčina takových reakcí není přesně známá, obvykle se jako spouštěč uvádí stres, škodlivé látky v životním prostředí a potravě (takzvané endokrinní disruptory), vliv má jistě i nastavení imunitního systému dané dědičností a celkový hormonální stav. Kromě autoimunitních poruch štítné žlázy může být příčinou její dysfunkce i porucha nadřazeného orgánu – podvěsku mozkového. Tyreopatie, tedy onemocnění štítné žlázy, vznikají také v důsledku operace, ozařování či onkologické léčby. 

Jde o dědičné nemoci?

Sklon ke vzniku některých z poruch funkce štítné žlázy se bezesporu dědí. Tyreopatie se objevují častěji i u lidí trpících jinou autoimunitní poruchou: vitiligem (ztráta pigmentu), lupénkou, diabetem 1. typu či revmatoidní artritidou.

Příznaky onemocnění štítné žlázy

Viditelné zvětšení objemu štítné žlázy se nazývá struma – lidově vole, v některých případech je přítomen i bolestivý útvar na krku. Poruchy štítné žlázy vedou k zimomřivosti, únavě, nevýkonnosti, otokům, váhovým výkyvům, či naopak ke zvýšené dráždivosti, bušení srdce a poruchám spánku. Projevit se mohou i takzvanou neuropatií – poruchou nervosvalové dráždivosti či očními problémy. Jedním z možných důsledků onemocnění štítné žlázy je nemožnost otěhotnět, u dětí mají za následek poruchu růstu a pohlavního zrání. Tyto nemoci je proto nutné začít léčit co nejdříve, aby se zamezilo vzniku komplikací.

Čtěte také: Poruchy štítné žlázy. Jak je poznáme?

Vyšetření a léčba onemocnění štítné žlázy

Při vyšetření štítné žlázy se vás lékař bude ptát na životní styl, nemoci předků a zda nekouříte. Kouření totiž může být příčinou tyreopatií. Poté následuje důkladné klinické vyšetření. Nutné jsou laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření krku, eventuálně další zobrazovací vyšetření. Léčba se pak odvíjí od diagnózy. Nedostatečná funkce vyžaduje dodání hormonu tyroxinu v patřičné dávce, funkce nadměrná se tlumí takzvanými tyreostatiky spolu s podáváním léků ke zklidnění příznaků nadprodukce tyroxinu. V některých případech lékaři doporučí operační řešení či léčbu radioaktivními izotopy jodu.

Čtěte také: Vyšetření štítné žlázy

Proč onemocnění štítné žlázy postihuje především ženy?

Vysoké procento tyreopatií je zapříčiněno dysfunkcí imunitního systému – a většina autoimunitních chorob se častěji vyskytuje u žen. Příčina není přesně známa, ale jistě tu existuje souvislost s ženskými pohlavními hormony. Výskyt onemocnění štítné žlázy je poměrně vysoký a neustále stoupá, udává se, že nějakou formou tyreopatie onemocní pět až deset procent populace, ve vyšším věku a u některých skupin obyvatelstva i kolem 20 procent. Existují i takzvané subklinické formy tyreopatií, kdy příznaky onemocnění jsou malé a pokud se po nich cíleně nepátrá, ujdou pozornosti.

Čtěte také: Onemocnění štítné žlázy v těhotenství a po porodu

Onemocnění štítné žlázy ovlivňují plodnost ženy

Štítná žláza má významný vliv mimo jiné i na reprodukci ženy a na správný vývoj plodu. Je prokázáno, že i pouhá přítomnost autoprotilátek proti štítné žláze snižuje pravděpodobnost otěhotnění, a to i bez prokázané poruchy štítné žlázy. Těhotenství představuje zvýšené nároky na její funkci, navíc je plod minimálně během prvního trimestru odkázán na tyroxin produkovaný matkou. Proto je třeba zejména v reprodukčním období ženy důležitý včasný záchyt tyreopatie a její optimální léčba. Během těhotenství, a posléze i během kojení, je nutné dbát i na ideální zásobení jejího organismu jodem.

Vice na www.euc.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

76%
24%
Zatím hlasovalo 194 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy)

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Cukrovka a poruchy štítné žlázy

MUDr. Vladimír Weiss3. interní klinika VFN, 15. listopadu 2001

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce