Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Štítná žláza

(MUDr. Martina Kasperová | přečteno: 95164x )

Štítnou žlázu lékař vyšetřuje preventivně při celkových prohlídkách a dále u pacientů s podezřením na onemocnění štítné žlázy nebo při kontrolách dosavadní léčby.

Co to je vyšetření štítné žlázy?

Štítná žláza je nepárový orgán uložený na přední straně krku. Produkuje aktivní látky tzv. hormony, které ovlivňují celou řadu pochodů v těle. Hlavním hormonem štítné žlázy je tyroxin. Štítnou žlázu lékař vyšetřuje preventivně při celkových prohlídkách a dále u pacientů s podezřením na onemocnění štítné žlázy nebo při kontrolách dosavadní léčby.

Jaké jsou přístroje s pomůcky k vyšetření štítné žlázy?

K orientačnímu vyšetření štítné žlázy se používá tzv. palpační vyšetření, tedy vyšetření přední strany krku bříšky prstů. Palpační vyšetření je součástí celkového vyšetření pacienta. Celkové vyšetření již lékaře může upozornit na příznaky, které provází onemocnění štítné žlázy. O typu onemocnění může lékaři napovědět hodně tzv. anamnéza. Anamnézou se rozumí rozbor pacientových obtíží zaznamenaný lékařem do lékařské dokumentace. Pokud nález z předchozích vyšetření svědčí pro možnou poruchu štítné žlázy, použije lékař dalších vyšetření: laboratorní vyšetření, laryngoskopické vyšetření, ultrazvukové vyšetření, CT vyšetření, ultrazvukové vyšetření, RTG-polykací akt, scintigrafii či punkci štítné žlázy.

Štítná žláza

Jaká jsou nejčastější onemocnění štítné žlázy?

Mezi nejčastější onemocnění štítné žlázy patří tzv. struma. Strumou je míněno zvětšení vlastní žlázy. Struma může vzniknout z celé řady příčin. Mezi nejznámější patří tzv. endemická struma. Endemická struma je způsobená nedostatkem jodu v potravě. Další příčinou strumy může být zánět a to původu infekčního nebo autoimunitního (porucha imunitního "ochraného" systému těla, který kontroluje a odstraňuje změněné nebo cizí buňky). Nejzávažnějším onemocněním štítné žlázy je nádorové onemocnění.

Mám se vyšetření obávat?

Ani jedné z pestré škály vyšetřovacích metod se nemusíte obávat. Palpační vyšetření je nebolestivé a trvá chvilku. Přes kůži krku je štítná žláza dobře dosažitelná, takže lékař pohmatem zjistí stupeň zvětšení a případné nerovnosti na jejím povrchu. Při velkém zvětšení ji může pozorovat i pouhým okem. Laboratorní vyšetření se provádí ze vzorku krve odebrané z Vaší žíly. Ultrazvukové vyšetření je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Ultrazvukovou sondou Vám lékař přejíždí po přední části krku a na obrazovce sleduje obraz vyšetřované oblasti. Dále se používá RTG vyšetření s kontrastem při polknutí, tzv. RTG-polykacího akt. To znamená, že před tím, než Vás laborant osnímkuje rentgenovým přístrojem, dostanete k polknutí kontrastní látku. Snímek se provádí při polknutí. Pokud jste někdy prodělal alergickou reakci, hlaste to předem ošetřujícímu personálu. Punkce strumy se provádí tenkou jehlou. Lékař při tomto výkonu odebere malý kousek tkáně a nechá ho dále tzv. histologicky vyšetřit. Obávat se můžete pouze znecitlivující injekce, která zamezí bolesti při vlastním odběru. Scintigrafie se provádí na pracovišti nukleární medicíny. Před osnímkování štítné žlázy dostanete do žíly injekci s radioaktivní látkou, která se po vyšetření vyloučí močí z těla ven. Vyšetření je bezbolestné.

Co je třeba před vyšetřením udělat?

Před celkovým vyšetřením (anamnéza, základní vyšetření, vyšetření reflexu Achillovy šlachy kladívkem), nemusíte dodržet žádnou zvláštní přípravu. Ostatní vyšetření Vám budou provedena následně v závislosti na Vašem konkrétním onemocnění. Není zde proto uveden výčet konkrétní postupů a příprav u výše uvedených vyšetření, jež by přesahoval rámec tohoto sdělení.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Přicházíte-li poprvé na endokrinologickou ambulanci nebo máte-li potíže typické pro onemocnění štítné žlázy a navštívil jste nejdříve obvodního lékaře, obvykle s Vámi příslušný lékař sepíše tzv. anamnézu. To znamená, že s Vámi pohovoří o vzniku a vývoji Vašich obtíží a údaje zaznamená do dokumentace. Poté Vás s přihlédnutím na získané údaje vyšetří. Svléknete se do spodního prádla, lékař Vám změří tlak, puls, vyšetří hlavu, tup a končetiny pomocí jednoduchých testů. Toto vyšetření trvá 20-30 min. Další vyšetření lékař volí s přihlédnutím ke stávajícím obtížím tak, aby co nejrychleji stanovil Vaší diagnózu a mohl Vás začít léčit.

Jaká jsou alternativní vyšetření?

Základní vyšetření tedy rozbor pacientových potíží a stanovení dalšího vyšetřovacího postupu nahradit nelze. Výběr mezi dalšími jednotlivými vyšetřovacími postupy závisí na charakteru Vašich obtíží.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku

Proč se tam cpe dotazník kolik ušetřím peněz v lékárně, když si chci přečíst celý text?

petula
8x

Mám sníženou štítnou žlázu,a již od porodu mě trápí svědění a pálení pochvy s provázejícím výtokem.Myslíte že to s tím souvisí?Děkuji za odpověd!

jana@seznam .cz
8x

MAM ROBLEMI Z NADVAHOU DO 35LET JSEM MIVALA VAHU 72 Z NIČEHO NIC JSEM ZAČALA NABIRAT PŘITOM MAM STEJNY STRAVOVACI SISTEM A NBNORMALNE DOST POHYBU VAŽIM TED 87KG MUŽE TO BYT SPUSOBENO ŠTITNOU ŽLAZOU. CO MÁM PROTO UDĚLAT PORADTE NA ZADANY MEIL


Celkový počet příspěvků v diskusi: 14. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Výpad vlasů

Latinsky defluvium, allopecie. Jedná se o příznak nesourodé skupiny chorob se společným rysem, výpadem vlasů a různými příčinami.

Proč nám vypadávají vlasy?

Zajímá Vás, proč nám padají vlasy? Pak právě pro Vás jsou určeny i následující informace...

Kdo je ohrožen nedostatkem vitaminů a minerálů?

Za normálních okolností zajistí všechny potřebné živiny dostatečně pestrá strava. Existují však lidé, u nichž příjem vitaminů a minerálních látek ve stravě dostačující není. Jsou to zejména ženy a děti v některých fázích života, senioři, lidé držící redukční dietu, někteří chronicky nemocní a také kuřáci.

Dlouhé vlasy, které nerostou

Chtěla bych poprosit o radu. Je mi 21 let. Už několik let mám vlasy dlouhé na ramena a vůbec mi nerostou. Mám je pořád neupravené a nedrží tvar. Nevypadají vůbec zdravě. Co je opět vzpamatuje k životu?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce