Nevolnost, zvracení, světloplaschost, větší citlivost na zvuky, zápachy - to může proovázet migrénu.
Samotný záchvat jen zřídka nastoupí spontánně. V naprosté většině případů tělo reaguje na spouštěče, jež aktivují generátor migrény v mozku. Proto se lékaři snaží osvětlit souvislost mezi různými spouštěči a záchvatem migrény. Úsilí zaměřené na rozpoznání spouštěčů má potenciál významně ovlivnit průběh migrény. Předcházení spouštěcích faktorů totiž může vést ke snížení počtu záchvatů i ke zmírnění jejich průběhu, a tedy k následnému celkovému zkvalitnění života pacientů.
Čtěte také: Bolí vás hlava? Veďte si deník
„Jedním ze spouštěčů, který pacienti často sami uvádějí, jsou sluchové vjemy, především hluk a různé nepříjemné zvuky. Nejsou sice zkoumané tak často jako jiné vlivy, nicméně je potvrzuje asi polovina pacientů. Někteří pacienti také popisují, že u nich migrénu vyvolává hluk v kombinaci s ostrým nebo blikajícím světlem - například si stěžují, že nemohou sledovat film nebo televizi. Obvykle zdůrazňují intenzitu, dobu trvání a nesnesitelnost spouštěcí situace,“ říká MUDr. Marek Hakl, PhD., algeziolog z Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko-resuscitační kliniky nemocnice u sv. Anny v Brně.
Mezi „top 10“ spouštěčů patří vedle sluchových vjemů i pachové a vizuální stimuly a samozřejmě i jídlo a vlivy prostředí. Jako nejčastější a nejrozšířenější spouštěč je ale jednoznačně označován stres. Na druhém místě jsou sluchové vjemy, následuje hlad a vyčerpání. Mezi první desítku faktorů, které přímo ovlivňují spuštění záchvatu migrény, patří také hormonální vlivy (fáze ženského cyklu), nedostatek spánku nebo změny jeho rytmu, změny počasí, vizuální vjemy, čichové vjemy a konzumace alkoholu (viz graf).
Čtěte také: Nesnesitelné migrenózní bolesti hlavy může řešit operace
Pro prevenci je klíčové co nejpřesněji rozpoznat spouštěč migrény a snažit se mu vyhnout. Pacienti by se měli vyvarovat všech předpokládaných vlivů, které na jejich bolest hlavy působí. Hluk patří mezi spouštěče, které můžeme ovlivnit, i když samozřejmě ne vždy; některé spouštěče nelze ovlivnit už vůbec (např. počasí nebo hormonální změny). Předpokládá se, že účinek jednotlivých spouštěčů se navzájem sčítá, takže regulace i několika méně podstatných (ale ovlivnitelných) spouštěčů může zabránit dosažení kritické hranice, kdy dochází ke spuštění záchvatu migrény.
Dojde-li k němu, je klíčové zmírnit jeho průběh a tlumit příznaky, hlavně bolest. První pomocí jsou běžné léky proti bolesti. Pro psychickou pohodu se pacientům doporučuje, aby nosili jednu dávku akutního léku pořád s sebou a tím se zbavili strachu, že zůstanou v případě náhlého ataku migrény bez pomoci.
Existují ale léky, které zasahují přímo do mechanismu vzniku migrény a tím jí účinně potlačí.