Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Spíše než mrazy se na zdraví podepíše změna počasí a inverze

( Markéta Grosmanová | přečteno: 18038x )

Zejména malé děti, lidé s nemocemi srdce, cév a dýchacího ústrojí by na sebe v mrazivých dnech měli být opatrní.

shutterstock.com

Zejména malé děti, lidé s nemocemi srdce, cév a dýchacího ústrojí by na sebe v mrazivých dnech měli být opatrní. U malých dětí je riziko, že mohou prochladnout či dokonce omrznout, ale na druhou stranu zase není potřeba vyhlásit zákaz vycházení. Dětský lékař Tomáš Karhan říká, že zlomovou teplotu lze považovat mínus šest stupňů Celsia. V tu chvíli by rozhodně rodiče neměli chodit s malými dětmi ven. „Ale pokud se potřebují jenom přesunout, klidně mohou. V kočárku se vytvoří v podstatě mikroklima a přiměřeně oblečenému dítěti se nemůže nic stát,“ říká Tomáš Karhan.

Přitížit se ale podle lékaře může lidem s dýchacími potížemi, které se zhoršují při přechodu z tepla do zimy a naopak. Jakou má pro ně radu? Vycházet co nejméně. Podobně jsou na tom lidé s nemocemi srdce a cév. Jak vysvětluje primář Petr Niederle, primář z kardiologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce, přechod z tepla do zimy může vyvolat bolest na hrudi způsobenou poškozením srdce anginou pectoris.

Postižený se musí zastavit a čekat, až bolest pomine, někdy to trvá až deset minut. Nepomohou-li léky, které nemocní mají mít u sebe (nejčastěji nitroglycerín) a bolest trvá déle než 20 minut je třeba přivolat záchranku. Studené počasí je nepříjemné také pro ty, kteří mají potíže se srdečním selháváním. Při přechodu z tepla do zimy trpí dušností.

Oba lékaři ale upozorňují, že s potížemi se na ně lidé budou obracet spíše ve chvíli, kdy se změní počasí. „V mrazu se totiž nákazy různými nemocemi z nachlazení a chřipkou tolik nešíří. Mikroorganismy jakoby „vymrznou. Pokud je zima, sníh a svítí slunce působí to navíc dobře na psychiku“, vysvětluje Tomáš Karhan. Zdaleka nejhůře pak lidé snášejí inverzní počasí a jakékoli prudké změny teploty a tlaku. „Kardiakům škodí zejména pokles atmosférického tlaku,“ dodává Petr Niederle.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce