Hlavní příčinou chronické bronchitidy je kouření cigaret. Čím vyšší je spotřeba cigaret, tím hůře.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Spirometrie je jednoduché a nezatěžující vyšetření, kterým se měří plicní funkce. Může upozornit na počínající plicní onemocnění. Bez spirometrie lékař často onemocnění objeví až v pozdních fázích, kdy se jeho léčba stává složitou a méně úspěšnou. Jde o vyšetření, které mohou absolvovat lidé bez omezení věku, u dětí je základní spirometrie obvykle proveditelná již od věku 3-4 let. K dispozici jsou dnes i metody pro vyšetření nespolupracujících menších dětí.
Spirometrie u pacientů s bronchiální obstrukcí je srovnatelná s vyšetřením glykémie u diabetika, či změřením krevního tlaku u hypertonika.
Význam spirometrie pro diagnostiku plicních onemocnění
„Spirometrie umožní včas rozpoznat počínající formy řady závažných nemocí. Je to například chronická obstrukční plicní - známá jako CHOPN, bronchiální astma, ale také plicní fibrózy, nebo sarkoidóza,“ říká prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti.
Čtěte také: 10 zásad jak se vyhnout chronické obstrukční plicní nemoci
Spirometrie také hodnotí následky zápalu plic, zánětu pohrudnice, poranění hrudníku, poškození plic škodlivinami apod. Pomocí této metody lze testovat obecnou fyzickou zdatnost a rozhoduje se o předoperačním riziku a pooperačním stavu plic. Je také výbornou metodou pro posouzení účinku léků, úspěšnosti léčby nebo úspěšnosti rehabilitačního programu.
Nezastupitelné místo má i v pracovním lékařství
„Spirometrie slouží k časné diagnostice nemocí z povolání, odškodnění při nemocech z povolání, ale i sledování vývoje nemoci u lidí po přeřazení na jinou práci. Spirometrie může zachytit první známky poškození z práce a tak ochránit pracovníky před vážnějšími následky,“ zdůrazňuje prof. MUDr. Daniela Pelclová, CSc., místopředsedkyně Společnosti pracovního lékařství ČLS JEP.
Komu může spirometrie pomoci?
Na spirometrické vyšetření by měl jít každý pacient, který má obtíže při dýchání – zadýchává se, má pocit dušnosti, tlaku na hrudi, staženého hrudníku, potíže s tím se nadechnout nebo vydechnout, pískání na hrudníku, pocit vrzání, kašel… to všechno jsou indikace pro provedení spirometrie. Jako součást své léčby ho znají ho pacienti s astmatem, alergiemi, chronickou obstrukční plicní nemocí. Lze ho využít ke zjištění celkové kondice člověka.
V dětském věku pomáhá spirometrie hodnotit vývoj plic a posoudit objektivně případné poruchy jejich objemu nebo průchodnosti dýchacích cest při celé řadě onemocnění.
Pokud máte delší dobu dechové potíže, požádejte svého lékaře, aby vás na spirometrii poslal. Pokud to neudělá, pak se na ni můžete objednat i sami.
Čtěte také: Olympionik Lukáš Bauer: spirometrie mi pomáhá vyhrávat
Spirometrické vyšetření
Příprava pacienta na vyšetření
- 4 až 6 hodin před vyšetřením by pacient neměl kouřit, jíst těžce stravitelná jídla
- sestra předem informuje pacienta, které léky (zejména inhalační) je třeba před vyšetřením vysadit
- před zahájením vyšetření je potřeba zjistit váhu a tělesnou výšku pacienta (zejména u dětí, kdy se hodnoty parametrů funkce plic mění s růstem)
- velmi důležité je, aby sestra velmi podrobně pacientovi vysvětlila průběh vyšetření, jak bude probíhat manévr dýchání, případně jej předvedla
Spirometrické vyšetření je velmi jednoduché, nebolí. Sedíte při něm na židli, uvolněně, pohodlně. Na nos dostanete klip, který vylučuje proudění vzduchu nosem. Veškerý vzduch pak prochází ústy – v nich budete mít po dobu vyšetření trubičku, která je napojená na pneumotachograf – zařízení, které snímá průtoky a objemy vzduchu, které vydechujete a nadechujete. Pak je pacient sestrou či lékařem požádán, aby velmi zhluboka dýchal. Důležitou částí je maximální nádech následovaný co nejprudším výdechem. Tyto údaje jsou přenášeny do počítače, na jehož monitoru průběžně nabíhá křivka. Křivku sleduje sestřička, která vyšetřením vede – instruuje vás, kdy dýchat normálně, kdy se snažit vše vydechnout nebo se zhluboka nadechnout. Mezi trubičkou a přístrojem je filtr, který zaručuje, že nedojde k přenosu případné infekce. Vyšetření trvá asi pět až deset minut. Pro jeho zpestření se u malých dětí využívají počítačové animace.
Čtěte také: Petra Kvitová: Se spirometrií mohu podávat maximální výkon
Chování po výkonu, výsledek
Spirometrické vyšetření může lékař vyhodnotit ihned. Výstupem vyšetření jsou pro lékaře čísla a grafy znázorňující hlavní funkce vašich plic. Zkušený lékař již z tvaru křivky grafu dokáže rozeznat typ onemocnění. Jednotlivé číselné hodnoty lékař vidí nejen tak, jak jste je vy sami nadýchali, ale i v porovnání s průměrnou osobou stejného pohlaví, věku, výšky a hmotnosti. Pokud je součástí léčby, pak na něj budete docházet pravidelně a lékař bude výsledky porovnávat, aby zjistil, zda je léčba správná.
Komplikace
Toto vyšetření nemá komplikace. Některým pacientům trvá déle, než se naučí zvládnout akceptovat povely sestry, některým vadí trubička v ústech, ale není to nic zásadního.