Cílem genetického poradenství je odpovědět rodinám na otázku „Jaké máme riziko, že naše dítě bude postiženo dědičnou nemocí?“Ve většině případů je možné určit výši rizika a zajistit adekvátní vyšetření.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Cíl projektu Metabolické diagnostické centrum
Hlavním cílem projektu Metabolické diagnostické centrum je přispět významným způsobem ke zvýšení efektivity diagnostiky dědičných metabolických poruch u pacientů v ČR. Již během realizace projektu (2008-2011) bylo jasné, že významně přispěl ke zvýšení počtu diagnostikovaných pacientů. Za rok 2007, tj. před zahájením realizace projektu, bylo diagnostikováno 81 nových pacientů s dědičnou metabolickou poruchou. Za rok 2010 již bylo diagnostikováno 128 nových pacientů.
Akreditace laboratoře podle normy ISO 15189, vybavení novými špičkovými přístroji a informační a vzdělávací publikace jsou předpokladem a zárukou dalšího vzestupu počtu diagnostikovaných pacientů s dědičnou metabolickou poruchou i v budoucnu.
„Cílovou skupinou projektu jsou pacienti s DMP z celé ČR, kteří budou díky realizaci projektu diagnostikováni ve zvýšeném počtu, a jejich rodiny, kterým bude po stanovení přesné diagnózy nabídnuto ve větším počtu genetické poradenství a eventuelně i možnost prenatální diagnostiky,“ popisuje praktický přínos projektu MUDr. Sylvie Šťastná, CSc., MBA, primářka Ústavu dědičných metabolických poruch a řešitelka projektu. Mnoho pacientů s dědičnou metabolickou poruchou totiž pravděpodobně uniká správné diagnóze. (Odhady např. v Německu mluví až o 60 % pacientů, kteří zůstávají celoživotně bez diagnózy.) Pacienti mají často za sebou řadu diagnostických hospitalizací, aniž bylo pomýšleno na DMP. Pozdní diagnóza DMP s akutní dekompenzací výrazně zhoršuje již tak vážnou prognózu pacientů, může vést k úmrtí bez stanovení diagnózy a eventuelně k narození stejně postižených sourozenců.
Dědičné metabolické poruchy (DMP)
Dědičné metabolické poruchy (DMP) jsou významnou příčinou úmrtnosti a dlouhodobé nemocnosti ve všech věkových kategoriích, hlavně u dětí. Uvádí se, že existuje až 1000 DMO, každá sama o sobě je vzácná, ale dohromady netvoří zanedbatelnou skupinu. Lze jen odhadnout, že se ročně v Česku narodí kolem 1000 dětí s dědičnou poruchou metabolismu. Mezi nejčastější patří porucha metabolismu tuků, např. zvýšený cholesterol nebo triacylglyceroly, kde se uvádí incidence 1: 300 - 500 živě narozených dětí. Patrně nejznámější je fenylketonurie - porucha metabolismu aminokyselin, která bez léčby vede k těžké poruše vývoje mozku. Proto jsou na ni všichni novorozenci již od roku 1975 plošně testováni.
O mechanismu dědičnosti fenylketonurie i dalších dědičných nemocí čtěte v tomto článku.
Jak projekt přispěl k lepší diagnostice DMP
V roce 2011 se čtyřletý projekt Metabolické diagnostické centrum uzavírá. Ústavu dědičných metabolických poruch VFN a 1. LF UK v Praze umožnil doplnit přístrojového vybavení, rozvíjet nejmodernější diagnostické metody a získat akreditaci laboratoře. Výsledkem projektu je rozšíření a zkvalitnění diagnostiky dědičných metabolických poruch (DMP) na tomto pracovišti s celorepublikovou působností. Ústav zajišťuje cca 90 % selektivního screeningu DMP u pacientů z celé ČR. Většinu vyšetřovaných pacientů tvoří děti. Ročně je zde vyšetřeno kolem 2 000 nových pacientů.
Projekt uskutečněný v letech 2008-2011 byl financován z Finančního mechanismu Norska (85 %) a rozpočtu Všeobecné fakultní nemocnice (15 %). Rozpočet projektu byl 1 277 962 EUR.
Projekt Metabolické diagnostické centrum je realizován v Ústavu dědičných metabolických poruch VFN a 1. LF UK (ÚDMP) - www.udmp.cz. Adresa: Ke Karlovu 2, 128 08 Praha 2
Přidat nový komentář