Spermie, které jsou uloženy ve varlatech, se neustále množí a vyvíjí. Negativním vlivům jsou vystaveny po dobu svého vývoje, což je přibližně deset týdnů, poté se objeví v ejakulátu, případně umírají. Jejich kvalitě prospěje dostatek energie, vitaminu C, D a E, mužských hormonů a nižší teplota.
Za polovinu problémů se spermiemi může špatný životní styl
„Se závažnými poruchami, které jsou dané geneticky, se setkáváme jen u 5 % pacientů. Je důležité, aby chlapcům v dětství sestoupila varlata, a dostala se tak mimo břišní dutinu, v opačném případě dochází k přehřívání spermií uvnitř varlat,“ říká specialista na umělé oplodnění z IVF Clinic MUDr. Štěpán Machač, Ph.D. Vývoj varlat začíná už v děloze, matky proto mohou správnou stravou ovlivnit budoucí plodnost svých potomků.
„V přírodě a potravinách se v dnešní době nachází větší počet chemikálií, které mohou poškozovat vývoj pohlavních orgánů; studie potvrzují, že jejich (nechtěnou) konzumací může těhotná žena v průběhu těhotenství negativně ovlivnit vývoj pohlavních žláz mužských potomků,” vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.
Zatímco mužskou plodnost ničí „bohémský“ styl života, u žen je největším strašákem čas
Podle odborníků na reprodukci je ideální, aby otěhotněly do 30 let věku. Ženám nad 35 let, které sice do budoucna plánují založit rodiny, ale v brzké době dítě počít nechtějí, doporučují ke zvážení možnost zmrazení vajíček co nejdříve.
„Jestliže u dvacetiletých žen odebereme deset vajíček, je jich k oplodnění vhodných přibližně osm. U čtyřicetiletých žen jsou to jen dvě,“ říká MUDr. Otevřel. S pomocí vitaminů nebo cvičením kvalita vajíček ovlivnit nelze. Jejich počet je totiž dán geneticky a jejich kvalita – především genetická výbava – se zhoršuje se stoupajícím věkem.
„Ženy se s celou sadou vajíček již rodí. Vajíčka se v průběhu jejich života nedělí a nevyvíjí. Každý měsíc jich ubývá při ovulaci a další přirozeně zanikají,“ vysvětluje MUDr. Machač.