Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji
Odpověď k tomuto případu: Specifická hmotnost moči je relativní hustota a je dána hmotnostní koncentrací všech rozpuštěných látek vyloučených do moči. Udává se v kg/l, hodnota je v rozmezí 1,015–1,025 (krajní hodnoty 1,003–1,040). Vyšší hustota je při malém příjmu tekutin (asi Váš případ) a i při některých nemocech, jako např. cukrovka. U Vás asi bude nutno zvýšit příjem tekutin, ale ranní moč bývá obvykle dosti koncentrovaná, neboť v noci nepijeme. Máte-li opakované močové infekce, je to relativně častý problém, viz obecný komentář.
Obecný komentář: Močové infekce jsou po infekcích dýchacích cest druhé nejčastější. Mnohem častěji jimi trpí ženy. Vchod poševní je kolonizován bakteriemi z okolí konečníku. Bakterie se krátkou močovou trubicí dostávají do měchýře, kde se mohou pomnožit a způsobit zánět močového měchýře - cystitidu. Organismus se tomu brání pravidelným vyplavováním baktérií při močení a též ve sliznici měchýře jsou obranné mechanismy bránící přilnutí baktérií. Masivně se dostávají do měchýře baktérie do měchýře při pohlavním styku. Ženy trpící opakovanými močovými infekcemi by měly být vyšetřeny, zda nemají nějaké onemocnění podílející se na infekcích (vrozené vývojové vady, močové kameny a pod.), což ale u mladých žen bývá výjimečné. Není-li žádná příčina odhalena, poté jsou nutná režimová opatření - pečlivá hygiena zevního genitálu vícekrát za den, hojně tekutin během celého dne (min. 3 l za den), pravidelně v kratších intervalech močit, genitál po toaletě otírat směrem zepředu dozadu a ne naopak. Jsou-li obtíže vázány na pohlavní styk, poté je nutné se po styku vždy brzy vymočit a eventuálně před stykem vzít jednu dávku antibiotika. Objeví-li se infekce, je nutné její brzké přeléčení antibiotiky dle kultivační citlivosti na zjištěné baktérie. U častých recidiv je možné profylakticky podávat na noc menší dávku antibiotika či se i pokusit ovlivnit obranyschopnost podáváním např. preparátu připraveného z mrtvých baktérií, což zvýší obranyschopnost. Nově se zkouší ke snížení počtu recidiv infekcí preparáty z cukru manózy. Podávají se i extrakty s kanadských brusinek, zde ale efekt nebyl prokázán v klinických studiích.