Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Spálou můžete onemocnět i víckrát za život

(MUDr. Jiří Štefánek | přečteno: 16355x )

Spála je běžné infekční onemocnění dětského věku, které je způsobeno streptokoky. Tyto bakterie vytváří toxické sloučeniny, které jsou zodpovědné za vznik vyrážky. Nejčastějším způsobem přenosu je kapénková infekce – při vykašlání se streptokoky dostávají do okolí a mohou být vdechnuty. Vstupní branou infekce jsou proto nejčastěji právě dýchací cesty.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Nemoc začíná podobně jako klasická angína. Objeví se příznaky jako je únava, horečky, bolesti v krku. Mandle jsou oteklé, zarudlé, mohou se na nich objevovat bělavé povláčky. Spálové streptokoky se usadí na sliznici dýchacích cest a začnou tvořit spálové toxiny, které způsobí vznik vyrážky. Vyrážka v průměru vzniká do dvou dnů od objevení se prvních příznaků infekce. Je rudá, objevuje se nejčastěji na krku a na hrudníku, odkud se postupně šíří. Postižen je i obličej, ale obvykle je ušetřena oblast okolo úst. Učebnicovým příznakem je i zarudnutí jazyka, který se při spále označuje jako „malinový jazyk“ (někdy též „jahodový jazyk“). S určitým zjednodušením tak můžeme na spálu pohlížet jako na „angínu s vyrážkou“.

Velice vzácně se vyskytují další lokální komplikace, které souvisí s rozšířením bakterií do jiných míst, než jsou dýchací cesty. Můžeme se pak setkat se zánětem dutin, zánětem středního ucha apod. podobně jako u jiných streptokokových infekcí může po prodělané infekci následovat imunitní porucha známá jako revmatická horečka. Ta vznikne, splete-li si náš imunitní systém streptokoky s některými tkáněmi našeho těla (chlopně srdce, klouby apod.) a začne je napadat.

Podrobnosti o revmatické horečce najdete v tomto článku.

Často se říká, že spálou může člověk onemocnět pouze jednou v životě, protože si imunita vytvoří protilátky. Je to pravda jen částečně. Imunitní systém si proti vyvolávajícímu spálovému streptokokovi skutečně vytvoří protilátky, jenže těchto streptokoků je více druhů a proti ostatním imunitní systém protilátky nemá. Po prodělání spály je proto riziko jejího opakování nižší, ale přesto se může u člověka objevit i vícekrát za život.

Diagnózu většinou určuje dětský lékař. Základní je nález onemocnění podobného angíně, při kterém se vyskytuje i klasická vyrážka. V krevních náběrech zjistíme klasické příznaky infekce jako je zvýšení počtu bílých krvinek a zvýšení CRP. Při výtěru z krku lze v mikrobiologické laboratoři vykultivovat streptokoky. Teoreticky lze provést i náběr protilátek ASLO, kterého se ale běžně neužívá.

Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální infekci, používají se k léčbě antibiotika, streptokoky jsou stále velice citlivé i vůči obyčejnému penicilinu. Kromě antibiotik se pochopitelně doporučuje klid na lůžku, dostatek tekutin a odpočinek bez fyzické námahy.

Nechcete brát antibiotika zbytečně? Nechte si změřit CRP.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

88%
13%
Zatím hlasovalo 8 lidí

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Roup dětský

Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.

Spála se může opakovat

V lednu měl můj šestiletý syn spálový bacil a byl léčen antibiotiky. V současné době se v mateřské škole, kam chodí, objevila spála. Zajímalo by mě, jestli ji syn může znovu dostat. Klára

Nebezpečí nakažení neštovicemi

Je možné nakazit se neštovicemi,když se setkám s nakaženým 4 dny před propuknutím kožních projevů?Neštovice jsem v dětství neměla

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce