Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Nemoc začíná podobně jako klasická angína. Objeví se příznaky jako je únava, horečky, bolesti v krku. Mandle jsou oteklé, zarudlé, mohou se na nich objevovat bělavé povláčky. Spálové streptokoky se usadí na sliznici dýchacích cest a začnou tvořit spálové toxiny, které způsobí vznik vyrážky. Vyrážka v průměru vzniká do dvou dnů od objevení se prvních příznaků infekce. Je rudá, objevuje se nejčastěji na krku a na hrudníku, odkud se postupně šíří. Postižen je i obličej, ale obvykle je ušetřena oblast okolo úst. Učebnicovým příznakem je i zarudnutí jazyka, který se při spále označuje jako „malinový jazyk“ (někdy též „jahodový jazyk“). S určitým zjednodušením tak můžeme na spálu pohlížet jako na „angínu s vyrážkou“.
Velice vzácně se vyskytují další lokální komplikace, které souvisí s rozšířením bakterií do jiných míst, než jsou dýchací cesty. Můžeme se pak setkat se zánětem dutin, zánětem středního ucha apod. podobně jako u jiných streptokokových infekcí může po prodělané infekci následovat imunitní porucha známá jako revmatická horečka. Ta vznikne, splete-li si náš imunitní systém streptokoky s některými tkáněmi našeho těla (chlopně srdce, klouby apod.) a začne je napadat.
Podrobnosti o revmatické horečce najdete v tomto článku.
Často se říká, že spálou může člověk onemocnět pouze jednou v životě, protože si imunita vytvoří protilátky. Je to pravda jen částečně. Imunitní systém si proti vyvolávajícímu spálovému streptokokovi skutečně vytvoří protilátky, jenže těchto streptokoků je více druhů a proti ostatním imunitní systém protilátky nemá. Po prodělání spály je proto riziko jejího opakování nižší, ale přesto se může u člověka objevit i vícekrát za život.
Diagnózu většinou určuje dětský lékař. Základní je nález onemocnění podobného angíně, při kterém se vyskytuje i klasická vyrážka. V krevních náběrech zjistíme klasické příznaky infekce jako je zvýšení počtu bílých krvinek a zvýšení CRP. Při výtěru z krku lze v mikrobiologické laboratoři vykultivovat streptokoky. Teoreticky lze provést i náběr protilátek ASLO, kterého se ale běžně neužívá.
Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální infekci, používají se k léčbě antibiotika, streptokoky jsou stále velice citlivé i vůči obyčejnému penicilinu. Kromě antibiotik se pochopitelně doporučuje klid na lůžku, dostatek tekutin a odpočinek bez fyzické námahy.
Nechcete brát antibiotika zbytečně? Nechte si změřit CRP.
Přidat nový komentář