Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Souvisí imunita s trávením?

( Redakce | přečteno: 10287x )

O významu střev v procesu trávení nikdo nepochybuje. Méně známé je, že zde sídlí až 85% imunitních buněk. Výkyvy citlivé rovnováhy střevní mikroflóry s sebou nesou nepříjemnosti od poruch trávení, nadýmání, nebo průjmu až po dysfunkci imunitního systému.

DOBRÉ TRÁVENÍ + IMUNITA = PROBIOTIKA

O významu střev v procesu trávení nikdo nepochybuje. Méně známé je, že zde sídlí až 85% imunitních buněk. Výkyvy citlivé rovnováhy střevní mikroflóry s sebou nesou nepříjemnosti od poruch trávení, nadýmání, nebo průjmu až po dysfunkci imunitního systému. Způsobit je přitom mohou „běžná“ antibiotika, stres, nevhodná strava, znečištěné ovzduší a mnoho dalších vlivů. A zde přicházejí na scénu probiotika – donedávna téměř neznámé slovo, dnes pojem skloňovaný jak odborníky, tak laickou veřejností.

Džungle uvnitř těla

Ve střevním traktu dospělého člověka panuje obrovská diverzita. Je zde možné objevit až 1000 druhů bakterií. Všechny chtějí plnit svou základní funkci – zachovat svůj rod. Přirozenou snahou je kolonizovat co největší životní prostor. A to na úkor ostatních. Jejich úspěšnost ovlivňuje různorodá směsice faktorů – od složení stravy a celkově stravovacích i životních návyků až po prostředí, ve kterém žijeme. I to je jeden z důvodů, proč je složení střevní mikroflóry konkrétního dospělého člověka možné srovnat s otiskem prstů – je jedinečné. Každý tak s sebou neustále nosíme vlastní miniaturní džungli, ve které probíhají neutuchající „krvelačné“ boje o přežití.

Základem je rovnováha

To, že slovo bakterie dávno neznamená synonymum pro malý škodlivý organismus dnes už chápou děti školního věku. Bez některých druhů by člověk neměl šanci přežít, jiné naopak zásadně naplňují původní vnímání slova a škodí v plném rozsahu svého vlivu. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že mluvíme o tradičním boji dobra a zla. Není to však zdaleka tak jednoduché. Základním kamenem úspěchu není převaha dobrých bakterií nad zlými – ale jejich vyvážené soužití. Dle hesla „Všeho moc škodí“ i původně příznivý mikroorganismus může při své dominanci napáchat více škody, jak užitku a paradoxně tak způsobit tytéž potíže, kvůli kterým byl s dobrou vírou do organismu doplněn. Za přiměřeně účinnou denní dávku probiotik jsou považovány řády miliard bakterií. Při nižších dávkách postrádá tato armáda potřebnou sílu, při vyšších pak ztrácí efektivitu.

V jednotě je síla!

Jak už bylo řečeno, co člověk, to unikátní vzájemné vlivy a působení mikroorganismů a střevní stěny. I probiotika jsou druhově specifická, tzn. liší se svým genomem, vlastnostmi ve specifických inhibičních funkcích vůči patogenům a hnilobným mikroorganismům. Lze tedy předpokládat, že komplex více kmenů bakterií má větší šanci na úspěch v různorodém světě střevní mikroflóry, než dva, tři vybrané kmeny, byť ve velké dávce.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
slapacka

Prosím, mám dotaz. Od mých 16 -ti let se léčím na progresivnípolyartritidu, degenerativní změny. stav IV. Nyní mám problémy se žaludkem, střevy, žlučníkem, zvětšená játra. Má to souvislost s užíváním léků- NSA, a kortikoidů. Děkuji.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

80%
20%
Zatím hlasovalo 5 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce