Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Solná jeskyně a její účinky na naše zdraví

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 30220x )

Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Účinky haloterapie, neboli léčby solí, jsou prospěšné především při onemocnění dýchacích cest, trávícího traktu, kožních onemocněních. Stejně blahodárný efekt byl ale zjištěn i při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti a depresích.

shutterstock.com

Solné jeskyně fungují na principu suché inhalace, tedy na dýchání vzduchu plného mikročástic suché soli. Na stavbu jeskyně se používá sůl, která obsahuje i důležité minerály jako například železo, vápník, brom, jód, draslík či hořčík. Interiér je izolován od vnějšího okolí, čímž vzniká zároveň hypoalergenní prostor, vhodný i pro lidi trpící různými alergickými reakcemi. Inspirační sůl má navíc antibakteriální účinek, takže ve vašem těle zabíjí mikroby. Solná jeskyně dokáže při 45 minutovém pobytu nahradit zdravotní účinky dvou až třídenního pobytu u moře. Účinky solné jeskyně jsou příznivé pro všechny, bez rozdílu věku - od malých dětí až po seniory.

Léčebné kúry doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a dalších lékařů. 

Čtěte také: Hrozí vám syndrom vyhoření?

Jaké problémy pomáhá vyřešit pobyt v solné jeskyni?

  • Problémy horních a dolních cest dýchacích – bronchiální astma, onemocnění plic, záněty dutin, chronické bronchitidy, respirační alergie u dětí i dospělých (terapie podporuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest, pomáhá rozpouštět hleny, ulehčuje vykašlávání)
  • Kožní onemocnění – kožní alergie, lupénka, dermatitidy u dospělých i dětí (mikrofilm soli usazený na kůži zvyšuje její prokrvení, hydrataci a zvláčňuje ji, tím se obnovuje její přirozená pružnost, odolnost a obranyschopnost)
  • Určité druhy alergie
  • Srdečně-cévní onemocnění – vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční včetně stavu po infarktu myokardu, periferní oběhové poruchy a poruchy krevního oběhu
  • Snížená funkce štítné žlázy – hypothyreóza
  • Onemocnění trávicího traktu – vředová choroba žaludku a dvanácterníku, Crohnova choroba, nespecifický zápal tlustého střeva
  • Poruchy nervového systému – neuróza, deprese, stres, stavy vyčerpání, přepracovanosti, chronický únavový syndrom, syndrom zimní deprese (SAD)
  • Revmatické problémy - terapie zmírňuje zánět, snižuje hladinu bolesti
  • Vyhlazování vrásek, rychlejší spalování tuků, zpomalování stárnutí
  • Poruchy imunity u dětí i dospělých
  • Posiluje obranyschopnost organizmu

Navštívit ji nemusí jen lidé s nějakým zdravotním problémem, je vhodná i pro sportovce a zcela zdravé lidi jako prevence a prostředek zlepšení imunity.

Správná teplota a vlhkost

Vlhkost vzduchu ve správné solné jeskyni by se měla pohybovat do 50%. Teplota uvnitř ní by zase měla být v rozmezí 21 °C až 23 °C. Při takových ideálních podmínkách se do ovzduší uvolňují všechny potřebné minerály, které přítomna sůl obsahuje. Člověk tyto minerály přijímá dýcháním přes nos a ústa, ale do těla se dostávají i přes kůži. Celkovou atmosféru zesílí příjemná relaxační hudba a osvětlení.

Čtěte také: Umíte správně používat nosní kapky a nosní spreje?

Pozor na kvalitu jeskyně

Jenže není solná jeskyně jako solná jeskyně. Všechny samozřejmě slibují zázračné účinky, ale některé mohou být dokonce zdraví škodlivé. Bohužel v ČR nepotřebujete k provozování solné jeskyně žádný certifikát ani atest, stačí vám pouhý živnostenský list. Pravá a zdraví prospěšná solná jeskyně musí mít systém větrání, který po každé proceduře odsaje vydýchaný vzduch a nasaje čerstvý. Rovněž má být používána germicidální, resp. UV lampa, či antibakteriální tablety do klimatizačních zařízení, které slouží k dezinfekci prostředí a také na to, aby v něm nemohly přežít a množit se nebezpečné bakterie. Musí být zajištěna také dostatečná vlhkost, kvalitní filtrace a zejména dostatečné množství soli.

Čtěte také: Dornova metoda odstraní bolest

Konzultace s lékařem není nutná

I když je solná jeskyně využívána pro její zdravotní účinky, za normálních okolností se nemusíte dopředu radit s lékařem či ji můžete navštívit. Existují však situace, kdy je třeba návštěvu jeskyně zvážit či s lékařem konzultovat.

Kontraindikace absolutní:

Do jeskyně není dovolen vstup s jakýmkoli akutním, infekčním onemocněním, akutní TBC, s různými formami nemocí z nachlazení, chřipkou, rýmou, akutním kašlem, aj.

Kontraindikace relativní:

Osobám se zvýšenou funkcí štítné žlázy, onkologickým onemocněním, závažnými nemocemi ledvin je doporučeno první vstup do jeskyně konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Pokyny pro pobyt v solné jeskyni

Pro jistotu si je předem nastudujte přímo na webu solné jeskyně, kam se vypravíte. Zpravidla je doporučeno lehčí pohodlné oblečení a čisté ponožky nebo čistou plážovou obuv. Někde se do solné jeskyně vstupuje s návleky na obuv, které mají k dispozivci na recepci. Pro děti ponožky nebo čisté bačkůrky. Pokud si necháte jen ponožky, hrubá sůl na podlaze jeskyně vám příjemně promasíruje chodidla a bude vám na nich stimulovat reflexní body, což prospívá celému organizmu. Uvnitř jeskyně je zákaz konzumace jídla a pití. V den návštěvy nepoužívejte parfém, a několik hodin před neaplikujte ani deodorant.

Pak už se jen usadíte nebo položíte na pohodlné lehátko a zaposloucháte se do uklidňujících tónů relaxační hudby – malé děti si můžou při relaxaci hrát.


Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

77%
23%
Zatím hlasovalo 13 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kdy a kde se můžu nechat preventivně otestovat na HIV?

Nechat otestovat by se měl nechat každý člověk, který se ocitl v rizikové situaci (více informací např. na webu České společnosti AIDS pomoc). Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí zhruba 2–5 týdnů od nákazy. Tzn. aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledky testu budou vyhotoveny přibližně do 14 dnů.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Přípravky vhodné na zvlhčení očí po operaci

Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?

Loupání kůže na nohou

Dobrý den, mám problém s olupováním kůže na chodidlech, nejčastěji mezi prsty. Doporučíte mi nějaký krém?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce