Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Připadá vám, že vaše babička má jakoby smazaný hard-disk? Neví, kdo je, kde je, nepoznává vás? Pak má s velkou pravděpodobností Alzheimerovu chorobu, potřebuje pomoc, a vy také.
Co je Alzheimerovu choroba?
Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Začíná pozvolna zhoršením krátkodobé paměti, větší roztržitostí. Postupně se přidávají problémy s vyjadřováním a rozhodováním, nemocní ztrácejí orientaci, bloudí, jsou zmatení. Znáte je odjakživa, ale najednou jsou jiní. Nemoc se stále zhoršuje, nakonec se nedokáží postarat sami o sebe.
Komu hrozí?
Převážně lidem nad 60 let, a čím je člověk starší, tím je riziko větší. Alzheimerova choroba trápí každého dvacátého člověka nad 65 let, po osmdesátce pak už každého pátého a častěji hrozí ženám. Příčiny nejsou přesně známy, víme však, které faktory zvyšují její riziko - věk, pohlaví, genetika, opakované úrazy hlavy a zlenivělý mozek.
První pomoc?
Jestli máte u svého blízkého či u sebe na Alzheimerovu chorobu podezření, zkuste nejdříve provést zkušební testy doma. Na www.stari.cz můžete najít tři různé, které vám pomohou udělat si obrázek. Pro definitivní diagnózu je však třeba se co nejdříve objednat k lékaři -specialistovi. Na uvedených internetových stránkách to můžete udělat on-line hned, a to přímo ve svém regionu.
Dá se léčit?
Vyléčit se sice nedá, ale včasná diagnóza a léčba mohou její průběh výrazně zpomalit. Pacient tak zůstane déle soběstačný, může nadále samostatně rozhodovat, plánovat a řešit své zdraví či právní a finanční záležitosti. Prevencí je prý i cvičení mozku.
Pomůže nám někdo?
Bojíte se, jak těžkou dobu s nemocí zvládnete? Existuje řada možností, jak nemocnému i jeho blízkým usnadnit život. Na zmíněných webových stránkách najdete kontakty na různé organizace, které se vám můžou hodit. Třeba vám poradí, jaké vlastně máte možnosti, pokud už váš blízký potřebuje pomoc okolí.
Přidat nový komentář