Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Alzheimeerova choroba aneb smazaná babička

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 10987x )

Připadá vám, že vaše babička má jakoby smazaný hard-disk? Neví, kdo je, kde je, nepoznává vás? Pak má s velkou pravděpodobností Alzheimerovu chorobu, potřebuje pomoc, a vy také. Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Začíná pozvolna zhoršením krátkodobé paměti, větší roztržitostí. Postupně se přidávají problémy s vyjadřováním a rozhodováním, nemocní ztrácejí orientaci, bloudí, jsou zmatení. Znáte je odjakživa, ale najednou jsou jiní. Nemoc se stále zhoršuje, nakonec nedokáží se postarat sami o sebe.

shutterstock.com

Připadá vám, že vaše babička má jakoby smazaný hard-disk? Neví, kdo je, kde je, nepoznává vás? Pak má s velkou pravděpodobností Alzheimerovu chorobu, potřebuje pomoc, a vy také.

Co je Alzheimerovu choroba?

Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Začíná pozvolna zhoršením krátkodobé paměti, větší roztržitostí. Postupně se přidávají problémy s vyjadřováním a rozhodováním, nemocní ztrácejí orientaci, bloudí, jsou zmatení. Znáte je odjakživa, ale najednou jsou jiní. Nemoc se stále zhoršuje, nakonec se nedokáží postarat sami o sebe.

Komu hrozí?

Převážně lidem nad 60 let, a čím je člověk starší, tím je riziko větší. Alzheimerova choroba trápí každého dvacátého člověka nad 65 let, po osmdesátce pak už každého pátého a častěji hrozí ženám. Příčiny nejsou přesně známy, víme však, které faktory zvyšují její riziko - věk, pohlaví, genetika, opakované úrazy hlavy a zlenivělý mozek.

První pomoc?

Jestli máte u svého blízkého či u sebe na Alzheimerovu chorobu podezření, zkuste nejdříve provést zkušební testy doma. Na www.stari.cz můžete najít tři různé, které vám pomohou udělat si obrázek. Pro definitivní diagnózu je však třeba se co nejdříve objednat k lékaři -specialistovi. Na uvedených internetových stránkách to můžete udělat on-line hned, a to přímo ve svém regionu.

Dá se léčit?

Vyléčit se sice nedá, ale včasná diagnóza a léčba mohou její průběh výrazně zpomalit. Pacient tak zůstane déle soběstačný, může nadále samostatně rozhodovat, plánovat a řešit své zdraví či právní a finanční záležitosti. Prevencí je prý i cvičení mozku.

Pomůže nám někdo?

Bojíte se, jak těžkou dobu s nemocí zvládnete? Existuje řada možností, jak nemocnému i jeho blízkým usnadnit život. Na zmíněných webových stránkách najdete kontakty na různé organizace, které se vám můžou hodit. Třeba vám poradí, jaké vlastně máte možnosti, pokud už váš blízký potřebuje pomoc okolí.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce