Fungují homeopatika i na léčbu a prevenci paradentózy? To vám zodpoví odborník?
Spálení sluncem
Špatně zvolený opalovací krém, jeho nedbalá aplikace, nebo nepoužití či dlouhé vystavení těla slunečním paprskům mohou vést ke vzniku popálení kůže. Většinou se tedy jedná o popáleninu I. stupně, kdy vidíme zarudnutí kůže, která je pálivá, bolí a svědí. Nicméně u velmi citlivých lidí může dojít i ke vzniku popálenin II. stupně, tedy ke stavům, kdy se na kůži objeví i puchýře vyplněné čirou tekutinou.
V těchto situacích volíme některý z těchto léků:
- Apis mellifica 15 C – kůže je světle červená, bolesti jsou intenzivní, pálivé, s pocity píchání jakoby jehlami. Zlepšení přinese studený obklad.
- Belladonna 9 C – kůže je červená a horká, vyloženě z ní sálá horkost. Postižený je velmi žíznivý a může mít i tepavé bolesti hlavy.
- Cantharis 9 C – je to lék již pro popáleniny II. stupně s tvorbou různě rozsáhlých puchýřů, které obsahují čirou tekutinu.
- Cuprum metallicum 9 C – lék na stavy, kdy po spálení sluníčkem se dostaví pocení a křeče, zlepšení všech potíží přinese doušek studené vody.
Příslušný lék podáváme zpočátku v 15-30 minutových intervalech až do zmírnění bolestí, pak intervaly prodloužíme až do podávání 3× denně. Při léčení popálenin vyvolaných sluncem nezapomínáme na dostatečný pitný režim a péči o kůži, lze použít například Dapis gel či Rescue gel, které rychle zklidní popálenou pokožku.
Čtěte také: Připravte pokožku na sluneční paprsky aneb jak na opalování bez rizika
Alergie na slunce
Do této kategorie patří řada potíží, jejichž společným jmenovatelem je vznik nepříjemné kožní reakce po oslunění. Může jít o nepřiměřeně intenzivní opálení až popálení, kopřivku, ekzém, někdy může vzniknout až těžká puchýřnatá dermatitida. V těchto případech se nejedná o pravou alergickou reakci, ale jde o projevy podobné alergii, na kterých se podílí jednak uvolněný histamin v pokožce a dále také tzv. volné radikály – agresivní molekuly, které dorážejí na buňky. Ty vznikají ve tkáních ozářených UV paprsky.
Základní homeopatické léky pro tyto potíže jsou následující:
- Apis mellifica 15 C – lék již jednou zmíněný, jehož kožní projevy mohou zahrnovat i kopřivkové pupeny s charakteristikami popsanými výše,
- Rhus toxicodendron 15 C – je indikován při vzniku skvrnité vyrážky, jež vzhledově lehce připomíná kůži leoparda, anebo se jedná o drobné puchýřky s čirou tekutinou. V tomto případě bolesti doprovází i intenzivní svědění, které se nezlepší škrábáním, ale paradoxně horkou sprchou.
Pro takto citlivé jedince ale existuje i prevence, kterou je vhodné začít podávat přibližně týden před rizikovým obdobím či cestou k moři.
Jedná se o následující léky:
- Hypericum perforatum 15 C – lék pro lidi, kteří alergií na slunce trpí i v našem klimatickém pásmu, mají zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření, kdy snadno dojde k jejímu spálení. Podáváme 1× denně 5 granulí a v době intenzivního slunečního svitu 2× denně 5 granulí.
- Natrum muriaticum 15 C – hodí se především pro osoby, které kožními problémy vyvolanými sluncem trpívají zejména u moře a často jejich kožní potíže doprovází i opar a bolesti hlavy vyvolané osluněním. Ze slunce se cítí unavení a vyčerpaní. Alergie na slunce se projeví výsevem vyrážky, která svědí a pálí. Podáváme opět již asi týden před odjezdem na dovolenou u moře 1× denně 5 granulí, při pobytu u moře jej pak podáváme 2× denně.
- Staphysagria 15 C – lék pro osoby, kterým se na slunci objeví vyrážka s puchýřky, které intenzivně svědí, svědění po poškrábání mění místo. Dávkování je obdobné jako u výše zmíněných přípravků.
Čtěte také: Užijte si slunce bez sluneční alergie
MUDr. Jaroslav Čupera
Lékař, homeopat
odborný garant www.svethomeopatie.cz