Skořice podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a zlepšuje trávení. V nedávné době byly potvzeny i její účinky antidiabetické.
Skořice jako koření i lék
Skořice, která se používá už více než 4000 let, vždy inspirovala prozaiky a básníky svou vůní, barvou, chutí. Nyní, jak se zdá, inspirovala i lékaře. Našli v ní účinný přírodní prostředek.
Odkud se získává skořice
Skořicovník je statný strom, který dorůstá do výšky i více než 10 metrů. Pěstuje se na Cejlonu, v Číně, na Jávě a v dalších tropických oblastech. Drogou je kůra, může se však sbírat už ve třetím roce. Nejkvalitnější drogu poskytují stromy osmileté, anebo starší. Skořice je pokládána za jeden z nejdůležitějších léků indické ayurvédy a tradiční čínské medicíny.
Od léčivé rostliny ke koření a naopak
Dlouhou dobu nebyla skořice používaná jako koření, ale jako léčivá rostlina nebo k rituálním účelům. Bylo obtížné ji obstarat, protože byla velmi drahá. V antickém Řecku byla oblíbeným prostředkem na hojení ran, protože má výrazné antimikrobiální účinky. V ranném středověku se využívala při nachlazení, teplotě, trávicích obtížích a poruchách menstruace. Teprve v pozdním středověku začala být známa jako koření. Oblíbenost skořice jako koření na začátku novověku vytlačila její léčebné vlastnosti z povědomí obyvatel, ale nikoliv ze zkušenosti lékárníků.
Jak působí
Skořice podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a zlepšuje trávení. Zažívací trakt zahřívá a stimuluje, uklidňuje koliky, průjmy, nevolnosti a nadýmání. Díky dezinfekčním a antibiotickým účinkům ji lze použít i jako prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, což je výhodné u pacientů s cukrovkou.
Moderní farmakologické výzkumy počínaje polovinou dvacátého století prokázaly antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky skořice. V nedávné době i výrazný účinek antidiabetický. Vědcům se podařilo ze skořice izolovat látky zodpovědné za tento účinek. Tyto látky (metylhydroxichalkonové polymery) snižují necitlivost tělních buněk na inzulín. Výsledkem je vzrůst účinku inzulínu. V klinických studiích bylo prokázáno, že skořice snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků typu 2 až o 29% a hladinu cholesterolu až o 26%.
Možná rizika
Skořice je v podstatě jeden z nejuniverzálnějších léků s mimořádným spektrem účinků. Nedoporučuje se ve větším množství těhotným ženám. Může také způsobit alergickou reakci.
Přidat nový komentář