Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Skořice

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 43551x )

Skořice podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a zlepšuje trávení. V nedávné době byly potvzeny i její účinky antidiabetické.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Skořice jako koření i lék

Skořice, která se používá už více než 4000 let, vždy inspirovala prozaiky a básníky svou vůní, barvou, chutí. Nyní, jak se zdá, inspirovala i lékaře. Našli v ní účinný přírodní prostředek.

Odkud se získává skořice

Skořicovník je statný strom, který dorůstá do výšky i více než 10 metrů. Pěstuje se na Cejlonu, v Číně, na Jávě a v dalších tropických oblastech. Drogou je kůra, může se však sbírat už ve třetím roce. Nejkvalitnější drogu poskytují stromy osmileté, anebo starší. Skořice je pokládána za jeden z nejdůležitějších léků indické ayurvédy a tradiční čínské medicíny.

Od léčivé rostliny ke koření a naopak

Dlouhou dobu nebyla skořice používaná jako koření, ale jako léčivá rostlina nebo k rituálním účelům. Bylo obtížné ji obstarat, protože byla velmi drahá. V antickém Řecku byla oblíbeným prostředkem na hojení ran, protože má výrazné antimikrobiální účinky. V ranném středověku se využívala při nachlazení, teplotě, trávicích obtížích a poruchách menstruace. Teprve v pozdním středověku začala být známa jako koření. Oblíbenost skořice jako koření na začátku novověku vytlačila její léčebné vlastnosti z povědomí obyvatel, ale nikoliv ze zkušenosti lékárníků.

Jak působí

Skořice podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak a zlepšuje trávení. Zažívací trakt zahřívá a stimuluje, uklidňuje koliky, průjmy, nevolnosti a nadýmání. Díky dezinfekčním a antibiotickým účinkům ji lze použít i jako prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, což je výhodné u pacientů s cukrovkou.

Moderní farmakologické výzkumy počínaje polovinou dvacátého století prokázaly antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky skořice. V nedávné době i výrazný účinek antidiabetický. Vědcům se podařilo ze skořice izolovat látky zodpovědné za tento účinek. Tyto látky (metylhydroxichalkonové polymery) snižují necitlivost tělních buněk na inzulín. Výsledkem je vzrůst účinku inzulínu. V klinických studiích bylo prokázáno, že skořice snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků typu 2 až o 29% a hladinu cholesterolu až o 26%.

Možná rizika

Skořice je v podstatě jeden z nejuniverzálnějších léků s mimořádným spektrem účinků. Nedoporučuje se ve větším množství těhotným ženám. Může také způsobit alergickou reakci.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Buryanska
8x

O skorici mne poradila jedna stara korenarka a jak tak koukam mela pravdu skorice pomaha pri cukrovce !!!!!! Jsem pav


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na srdeční dekompenzaci

Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Potraviny pro zvláštní výživu

Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...

Citronová kůra

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce