Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.
Hledat příčinu dětské obezity v genech je omyl. Většinou nejde ani tak o geny, jako o špatné stravovací návyky celé rodiny. Takže pokud chcete začít se zdravějším životním stylem u svých dětí, budete to muset vzít „z gruntu“, tedy společně celá rodina.
Už i proto, že dítě potřebuje motivaci – a to mnohem silnější, než dospělý. Hlavně také jinou. Dospělého někdy k dietě a hubnutí dotlačí varování před zvýšeným rizikem cukrovky, kardiovaskulárních potíží nebo jiných zdravotních komplikací. S tím u dětí nepochodíme – vyhrožování jakéhokoli druhu je spíš na škodu.
Odborníci vám vycházejí vstříc a sestavili desatero zdravého hubnutí pro děti:
1. Pravidelný pohyb – ze všech dostupných postupů je nejúčinnější metodou v prevenci nejen nadváhy a obezity, ale i třeba cukrovky. Navíc zde platí rčení, že co se v dětství naučíš, budeš používat celý život. Dejte svým dětem možnost poznat, jak je pohyb příjemný – později to půjde hůře. Při té příležitosti můžete udělat něco pro své zdraví i vy.
2. Pravidelné stravování – nezapomínejte na snídani, její vynechání ve stravovacím režimu většinou vede k rychlému doplnění energie ve formě sušenek nebo slazených nápojů během vyučování, což je častou příčinou vzniku nadváhy u dětí. Udělejte dětem pořádnou svačinu – jakou, to se dočtete v článku Osm tipů na zdravou svačinu.
3. Dostatek ovoce a zeleniny, minimálně 3× denně – počítá se např. jablko ke svačině, rajče či okurka jako příloha k večeři či zeleninová obloha při jídle v restauraci - ovšem započítejte jen tu dávku, kterou dítě opravdu sní.
4. Naučte děti soustředit se na jídlo – večeře u televize nebo počítače vede k tomu, že si ani neuvědomují, že už jedly – sní toho víc a mají dřív hlad.
5. Záměrně je držte dál od reklam na potraviny – častým spouštěčem nadváhy bývají právě televizní reklamy, které jsou čím dál tím více zaměřeny na děti. Držte proto děti od nich dál a nedovolte, aby jim podlehly. V obchodním domě se při nákupu záměrně vyhněte uličkám se sladkostmi, sušenkami nebo chipsy.
6. Dopřejte jim dost spánku je pro dítě zcela zásadní, jinak bude unavené, neodpočinuté – takové dítě potřebuje energii a bere ji z jídla – nejlépe ze sladkostí, kde je rychle k dispozici.
7. Dohlédněte na to, aby mělo dítě dostatek mléčných výrobků – obsahují totiž vápník, který je důležitý pro stavbu kostí.
8. Vyhýbejte se striktně tomu, aby dítě drželo nějakou moderní redukční dietu – pokud potřebujete radu, oslovte pediatra a dejte na jeho doporučení.
9. Zapojit se musí celá rodina – budete-li změny stravovacích návyků, které vám naordinoval dětský lékař, uplatňovat pouze na dítě, očekávaného efektu velice pravděpodobně nedosáhnete.
10. Omezte hry na počítači a sledování televize – na tyto činnosti stanovte dětem týdenní časový limit, a ještě lépe ho kompenzujte aktivním pohybem.
Čtěte také: Nahlédli jsme dětem do školních tašek - tohle opravdu svačí
Má vaše dítě potíže s nadváhou? Napiště nám do diskuse nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář