Poranění elektrickým proudem je častým typem poranění, se kterým se můžeme setkat i na ulici, doma, kdekoliv ve městě, v práci, ale i v přírodě. Poškození se projeví různým stupněm bezvědomí, křečemi, hluchotou, slepotou, poruchami hybnosti nebo čití.
„Nejvíc úrazů způsobí nesprávné užívání pyrotechniky,“ popisuje ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Nejhorší úrazy jsou od doma vyrobených výbušných systémů vložených do nádoby, ta nevydrží výbuch a roztrhne se, takže člověka zraní i úlomky a střepiny.
První pomoc pak záleží na velikosti a rozsahu poranění. Zasažené podle Stanislava Mackovíka bývají končetiny, hrudník, hlava, obličej a oči.
„Jestliže má poraněný popálený obličej, pak je třeba ránu chladit tekoucí vodou, ale ne ledem, protože tak by se uzavřely cévy. Popáleninu přikryjte sterilním obvazem a zavolejte záchranku,“ radí Stanislav Mackovík.
Při těžších úrazech je nutné nejprve zastavit krvácení. „Poranění ruky v zápěstí je velice nebezpečně, protože může být poraněná tepna a pak hrozí vykrvácení v několika minutách. Nejprve je nutné zastavit krvácení, zvednout ruku nad hlavu a volat záchranku,“ říká Stanislav Mackovník. Přečtěte si rady odborníka jak zastavit krvácení.
Většina pyrotechniky potrhá zraněnému končetiny, dochází ke ztrátovým zraněním. „Méně často jde o čistý řez, pak mohou chirurgové přišít zpátky amputované části těla. Je tedy důležité, aby se neztratily. Jestliže postižený přijde například o ruku, prst nebo ucho, je třeba jej dát do igelitového sáčku a ten vložit do dalšího s ledem, nebo čímkoliv mraženým, co mají lidé doma,“ pokračuje Stanislav Mackovík.
Doplňuje ještě jednu radu: při odpalování pyrotechniky si dávejte pozor, kde stojíte a kam míří dělobuchu. „Ošetřovali jsme úrazy, které se staly přímo v bytě. Někdy se světlice odrazí od větví stromů, kabelů nebo od balkonu, protože si lidé neuvědomí, že nad nimi není prázdný prostor.“
Úrazy způsobené pyrotechnikou mohou být i smrtelné. Nejenže postižený vykrvácí dřív, než stačí přijet lékař, ale také například okem může proniknout střepina až k mozku. „Když přijde člověk o palec, jde také o vážný úraz, protože bez palce ztrácí schopnost cokoliv uchopit. Lékaři pak provádějí reamputaci, tedy nahradí palec jiným prstem,“ dodává Stanislav Mackovík.