Hepatocelulární karcinom (HCC), čili rakovina jater, patří mezi nejčastější nádory na světě. Každoročně přibude asi 600 000 nových pacientů. V současnosti mají několik možností léčby, novinkou je léčba biologická.
Játra jsou největším orgánem v lidském těle. Je to zároveň orgán, který se umí sám zregenerovat – nahrazuje novými buňkami poškozené nebo chybějící části tkáně, ze kterých pak vznikají jaterní buňky, zvané hepatocyty. Játra detoxikují jedovaté látky, filtrují krev, vytváří hormony, podporují tvorbu žluči, ukládají některé vitaminy a železo, a probíhá zde také syntéza bílkovin.
Játra mají neuvěřitelnou schopnost regenerace a dokáží se vypořádat s mnoha problémy. Tato schopnost však není všemocná, neboť dostávají neustále zabrat. Onemocnění jater může být dědičné, ale velmi často je také způsobeno různými faktory. Patří mezi ně stres, kouření, alkohol, životní styl či užívání některých léků, například antikoncepce. Játrům škodí vysoké dávky alkoholu, některé druhy hub nebo rostlinných jedů, ale i viry, nejčastěji viry hepatitid, ale i další – například EB virus a cytomegalovirus.
Varovné signály, které játra vysílají, když už nezvládají svou práci, může nemocný zpočátku ignorovat. Patří mezi ně únava, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu nebo svědění. Kdy bychom tedy měli zpozornět a problémy konzultovat s lékařem a čeho bychom si měli všímat?
1. Bolest pod žebry
Jedním z hlavních příznaků nesprávné funkce jater je bolest nebo nepříjemné pocity v oblasti těsně pod pravými žebry. Bolest může být zpočátku jen mírná a postupně se zintenzivňovat, proto je velmi důležité ji nepodceňovat. Obvykle se objevuje v důsledku zvětšení jater či zánětu. Bolest se může šířit i do zad pod lopatky a při některých onemocněních se objevuje i otok způsobený nahromaděním tekutiny v břišní dutině.
2. Únava
Únavu a letargii je snadné považovat za běžný vedlejší důsledek stresujícího života, avšak silné vyčerpání může poukazovat i na problémy s játry. Játra jsou zodpovědná za zpracování a uvolňování energie z potravy, ale pokud jsou poškozena, může být jejich schopnost efektivně zpracovávat živiny snížena, což vede k únavě a snížené vitalitě. Vyčerpání může poukazovat i na nízkou hladinu kyslíku v krvi – pokud je snížena schopnost jater filtrovat krev, krevní oběh není schopen roznášet po těle kyslík, což může vést k chronické únavě, malátnosti nebo bolestem hlavy.
3. Žluté zbarvení kůže a očního bělma
Žluté zbarvení kůže a očního bělma, známé jako žloutenka, je významným příznakem problémů s játry. V důsledku poklesu jejich funkce a neschopnosti účinně vylučovat odpadní produkty z těla se může v krevním řečišti hromadit žlučové barvivo bilirubin. U zdravého člověka se bilirubin zpracovává v játrech a vylučuje se močí a stolicí. Pokud však játra nefungují dobře, hromadí se v těle. Kůže a oční bělmo mohou následně získat nažloutlou barvu, moč se zdá být tmavší a stolice světlejší. Tento příznak je třeba brát vážně a vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost.
4. Vystouplé cévy
Dalším viditelným příznakem nesprávné funkce jater jsou vystouplé cévy, tzv. pavoučí žíly. Játra jsou zodpovědná za regulaci průtoku krve v těle. Při jejich poškození může dojít ke zvýšení krevního tlaku, což vede k rozšíření drobných cévek v povrchových vrstvách kůže. Výsledkem mohou být pavoučí žilky, zejména na obličeji, krku a horní části hrudníku.
5. Zápach z úst
Pokud máte nepříjemný zápach z úst, který přetrvává i po důkladné ústní hygieně, může to být další známka problémů s játry. Játra jsou zodpovědná za detoxikaci a odstraňování odpadních látek z těla. Pokud jsou poškozená nebo nefungují správně, mohou se tyto látky v těle hromadit a způsobovat právě zmíněný zápach z úst. Játra jsou také zodpovědná za produkci žluči, a pokud dojde k její nadprodukci, může nemocný pociťovat hořkou pachuť a zápach z úst.
6. Svědění kůže
Nadměrné nahromadění bilirubinu může také způsobit svědění kůže, které je často spojeno s jaterními problémy.
7. Změny barvy moči a stolice
Tmavá moč a světlá nebo hliněně zbarvená stolice mohou signalizovat problém s játry, protože játra hrají klíčovou roli ve zpracování odpadních látek, které ovlivňují barvu vylučovaných produktů.
8. Otoky
Otoky v nohou, kotnících a břiše mohou být způsobeny sníženou schopností jater zpracovávat bílkoviny a udržovat krevní tlak ve žilách, což vede k hromadění tekutin v těle.
9. Ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti
Pokročilé problémy s játry mohou vést k ztrátě chuti k jídlu a následné ztrátě hmotnosti.
Nepodceňujte příznaky a podpořte zdraví svých jater
Pokud se u vás objeví některý z výše uvedených příznaků, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Kromě případné léčby je také důležité dodržovat správnou životosprávu, aby nedocházelo k dalšímu přetěžování jater. Základem je vyhýbat se rizikovým faktorům, jako je alkohol nebo kouření, smaženým jídlům nebo polotovarům, jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce a pravidelně se věnovat fyzické aktivitě, která pomáhá okysličovat játra. Pomoci mohou také přípravky, které podporují regeneraci jater.
Na Lékárna.cz najdete bohatý výběr přírodních podpůrných prostředků na žlučník i játra vhodných pro detoxikaci organismu. Mnoho z nich je založeno na bázi výtažků z ostropestřce mariánského, goji, šalvěje a dalších bylin. Prospěšné bude pití žlučníkového nebo jaterního čaje. Vyzkoušet můžete některé z doplňků stravy, například oblíbené tablety ostropestřce mariánského, bylinné kapky nebo sirup z kustovnice čínské neboli goji.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!