Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Na závěr našeho miniseriálu o chřipce dovolte malé shrnutí léčby chřipky.
Důležitějším opatřením v boji proti chřipce je prevence. Patří do ní jednak snaha o udržení dobré kondice organizmu zdravým životním stylem, kde by měl mít místo aktivní odpočinek a pokud je to možné i otužování. Nemusíte začínat koupáním v ledové Vltavě. Stačí, když se podaří snížit teplotu v bytě nebo v kanceláři o několik málo stupňů a nebude se spát v přetopené ložnici. Součástí prevence je i správná životospráva, strava bohatá na vitaminy a stopové prvky. Zejména aktuální je tento požadavek v zimě, kdy jsou přírodní zdroje omezeny a organismus má zvýšené nároky. Pokud už chřipková epidemie vypukla, vyplatí se nepobývat v místech, kde je větší koncentrace lidí, potenciálních přenašečů nemoci. Chřipka je kapénková nákaza. To znamená, že se šíří vzduchem. Stačí jedno bezohledné kýchnutí někoho ve vaší blízkosti a viry si hledají další domov.
Jediným systémovým preventivním opatřením je očkování. Na trhu je několik očkovacích látek a všechny jsou vyrobeny tak, aby svým složením co nejvíce odpovídaly předpokládané podobě viru v daném roce. Bohužel očkování nezanechává trvalou imunitu a z důvodu proměnlivosti viru chřipky je nutné ho opakovat každý rok. Očkování provádí praktický lékař nebo hygienická stanice v podzimních měsících. Očkování musí být ukončeno v okamžiku, kdy se objeví chřipková nákaza.
V případě onemocnění chřipkou máme na výběr z mnoha protichřipkových léků. Základem léčby je snížení teploty a bolesti, proto se doporučují přípravky s paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou, jsou většinou volně prodejné a liší se názvem, velikostí účinné látky v jednotlivé tabletě (tobolce, sáčku, atd.) a hlavně cenou. Tyto přípravky často ještě obsahují vitamin C, případně jiné látky působící proti bolesti. Velmi často se používají také přípravky s obsahem ibuprofenu, který působí především na bolesti kloubů, ale také snižuje teplotu a zmírňuje bolest hlavy.
Onemocnění chřipkou často provází rýma, proto v protichřipkových lécích nacházíme i účinné látky (např. pseudoefedrin), které uvolňují ucpaný nos, odstraňují tlak v uchu a pálení v krku. Kombinace účinných látek v lécích proti chřipce a nachlazení nabízí komplexní účinek na odstranění všech příznaků chřipky. Pokud se během chřipky objeví i zánět dolních cest dýchacích, je vhodné užívat léky na kašel.
Chřipka je virové onemocnění, takže pokud nedojde ke komplikaci a následné bakteriální infekci, užívání antibiotik je bezpředmětné. K léčbě lze používat i protivirové preparáty, ale jedná se o léky drahé a tento postup není zaveden v běžné praxi.
Stále více lidí se přiklání k léčbě novými přípravky působící na bázi homeopatické léčby nebo systémové enzymoterapie. V případě systémové enzymoterapie se používají léky, ve kterých je vhodná kombinace enzymů příznivě ovlivňující imunitní systém. Doporučuje se lék užívat v prevenci před chřipkovým onemocněním, nebo podávat jiný preparát v okamžiku, kdy chřipka propukla. Pokud dojde v průběhu chřipky k bakteriální superinfekci, která vyžaduje léčbu antibiotiky, není třeba původní léčbu enzymovým preparátem omezovat - naopak, přípravek zvýší průnik antibiotika do tkáně.
Při homeopatické léčbě máme rovněž k dispozici homeopatické léky pro prevenci i pro akutní fázi onemocnění. Doporučuje se ale homeopatickou léčbu nekombinovat s používám přípravků klasické medicíny.
Vzhledem k tomu, že mnoho přípravků na chřipku a nachlazení je volně prodejných a také díky reklamě v médiích, která je před očekávanou epidemií vždy velmi intenzivní, přichází mnohdy pacient do lékárny s jasnou představou, co mu pomůže. Přesto je vždy dobré svoji volbu prokonzultovat s lékárníkem, zejména jedná-li se o lék pro dítě. Tam je důležitý nejen správný výběr léku, ale také volba lékové formy a dávkování odpovídající věku dítěte.