Nedostatky v sexuálním životě se vyskytují asi v polovině neplodných párů. Naštěstí jen vzácně mají tyto sexuální poruchy přímý vztah k problémům s plodností.
Článek doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc. také uvádí na pravou míru např. doporučovanou frekvenci pohlavního styku při snahách o otěhotnění.
Člověk je živočichem, jehož plodnost se zdá být z biologického hlediska poměrně nízká. Žena však může porodit během několika desítek let i několik desítek potomků. Taková „přirozená plodnost“ je však z říše pohádek.
V euroatlantické civilizaci dnes rodí žena během svého života v průměru méně než dvě děti. Tato skutečnost je zdrojem negativního demografického vývoje. Jeho produktem je stárnoucí populace, kde se dítě stává stále větší vzácností.
Populační rezervy je třeba hledat především v těch skupinách žen, které o početí stojí a usilují o ně. Podle různých statistik se zdá, že
jisté problémy s početím má asi 15 % dvojic, které se o ně začnou pokoušet. Statisticky vzato je však u dvojice dvou zdravých mladých lidí, kteří mají pravidelně alespoň dvakrát v týdnu nechráněný pohlavní styk jen asi 75% pravděpodobnost, že žena do roka snah otěhotní. Většina lékařů proto dnes
až po jednom roce neúspěšných snah hovoří o problému s plodností. Jedná se samozřejmě o zdravé jedince. Pokud jsou nějaké pochybnosti, je vždy vhodné začít plodnost muže i ženy prověřovat dříve než po jednom roce.
Sexuální poruchy ovlivňující plodnost
Nedostatky v sexuálním životě se vyskytují asi v polovině neplodných párů. Naštěstí jen vzácně mají tyto sexuální poruchy přímý vztah k problémům s plodností.
Zejména některé sexuální poruchy muže mohou výrazně limitovat plodnost dvojice. Nejvýznamnější z nich je porucha orgasmu nebo výronu semene. Tak zvaný „suchý orgasmus“ znamená, že muž sice dopěje k vyvrcholení, není však při něm žádný výron semene. V těchto případech ejakulát odchází do močového měchýře, mechanismem tzv. „zpětné ejakulace“ nebo k vypuzení semenné tekutiny nedochází vůbec, při tzv. „anejakulaci“. Tyto stavy vyžadují neodkladnou lékařskou péči.
Poruchy erekce mohou znesnadňovat pohlavní styky. Jen vzácně jde o poruchy setrvalé a kompletní. Většina mužů s poruchami ztopoření trpí tzv. „nespolehlivou erekcí“. Takový stav se častěji manifestuje pod vlivem různých situačních stresů. Jedním z takových negativních vlivů jsou pohlavní styky diktované menstruačním kalendářem. Tedy styky do „koncepčního optima“. Také zde je někdy vhodná příslušná léčba.
Sexuální dysfunkce žen se jako limitující faktor plodnosti uplatňují jen zřídka. Hodně častá je u žen anorgasmie, tedy porucha dosahování pocitového vyvrcholení. Naštěstí nebylo dosud prokázáno, že by plodnost ženy nějak přímo souvisela s její orgastickou schopností.
Ženy také často trpí nízkou sexuální touhou. Ženám z neplodných dvojic přijde někdy hodně demotivující přistupovat k sexu „jen proto, aby otěhotněly“. Je-li ovšem touha po dítěti vysoká, tuto lapálii ženy poměrně snadno překonávají.
Zásadní poruchu plodnosti představují případy tak zvaného „nekonzumovaného manželství“. Tyto dvojice spolu většinou poměrně dlouho žijí a v sexuálním životě upřednostňují nekoitální způsoby styku, a to k plné oboustranné spokojenosti. Jakmile se začnou snažit o početí, tento způsob sexu musí být změněn na pohlavní spojení. Většina takových párů vykazuje poruchu na straně ženy. Takový stav však může být způsoben také poruchou na straně muže. Nekonzumované manželství vyžaduje intenzivní sexuologickou léčbu.
Poruchy vývoje pohlavních orgánů muže a neplodnost
Přímý vztah k poruše plodnosti může mít rozštěpová vada genitálu, hypospadie nebo epispadie. Pokud chirurgická korekce umožní, aby při výronu semene byl ejakulát uložen v poševní dutině, není třeba se o plodnost obávat. V případě nejistoty doporučujeme pátrat po přítomnosti spermií v děložním hlenu ženy po pohlavním styk
Častost pohlavních styků a plodnost
Neplodné dvojice by měly mít pohlavní styky pokud možno pravidelně. Zhruba dvakrát v týdnu, a to také ve vztahu ke „koncepčnímu optimu“, které stanoví gynekolog podle menstruačního cyklu ženy.
Příliš vysoká častost pohlavních styků - třeba denně nebo i několikrát za den - může plodnost na straně muže spíše oslabovat než podporovat. Objem ejakulátu a počet spermií v něm jsou do jisté míry závislé na přestávce v pohlavním životě. Dva až čtyři dny přestávky se v tomto směru jeví být nejvhodnější. Ve dnech onoho koncepčního optima nedoporučujeme tedy dvojicím, aby sexuální styky v průběhu večera opakovaly. Radíme mít styky spíše ob den než denně.
Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®. Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Přidat nový komentář