Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Co je dobré o svém těle vědět?
Šestinedělím je nazýváno období 6 týdnů po porodu. Je to období, kdy se fyzicky i psychicky dostává tělo novopečené maminky - nedělky - do původního stavu.
OčistkyPo porodu začne každá šestinedělka krvácet z rodidel. Tomuto krvácení říkáme očistky. Očistky odcházejí většinou téměř po dobu 4-5 týdnů po porodu, není však žádnou zvláštností, pokud přejdou po 3 týdnech nebo naopak trvají celých 6 týdnů. Zpočátku mají červenou barvu a také jejich množství a intenzita krvácení je velmi podobná silnějším měsíčkům. Po několika dnech krvácení poněkud ustává a mění barvu do červenohněda a žlutohněda. Postupně slábnou a zesvětlují se.Ve třetím týdnu se v očistcích objevuje hlen a dostávají šedobílou barvu. Postupně se změní v jakýsi výtok a ten nakonec úplně ustane. Pokud je výtok příliš slabý, může pomoci čajová kůra z kontryhelu a šalvěje (1:1) a poloviční dávky kokošky pastuší tobolky.
Po šestinedělí většinou dostane žena normální měsíčky, jaké měla před otěhotněním. Může se stát, že vlivem intenzivního kojení se menstruace nedostaví, protože vaječníky jsou v období laktace v relativním klidu a neuvolňují vajíčka. Trvá tzv. laktační amenorea a měsíčky mohou mamince přijít až po delší době (třeba i po roce). V žádném případě to však neznamená, že byste nemohla přijít znovu do jiného stavu. Kojení není antikoncepce!
Po šestinedělí byste měla navštívit svého gynekologa, který zkontroluje zhojené porodní cesty a provede preventivní prohlídku a při této příležitosti se s ním můžete domluvit na vhodné antikoncepci při kojení.
Děloha
Děloha prodělává největší změny. Z hmotnosti 1000 g po porodu se změní na 70 g. Jako před těhotenstvím. Těsně po porodu dosahuje do výšky k pupku nebo 1 – 2 prsty pod pupek. Postupně vlivem tzv. zavinování se stahuje každým dnem níž a níž, až se dostane do malé pánve, kde už ji samy ani nevyhmátneme. Také děložní hrdlo se postupně uzavírá a mění svůj tvar, po porodu se stává cylindrickým.
Pánevní dno
Podpůrný pánevní aparát – děložní dno – je v těhotenství značně namáháno, a proto návrat elasticity a pevnosti trvá týdny až měsíce. Ne vždy se dostane do původního stavu. Je však jen na nás, jestli dovolíme, aby tyto změny měly pro nás neblahý následek, a to v podobě inkontinence, tzn. nechtěného samovolného úniku moči.
Cvičením a posilováním pánevního dna co nejdříve po porodu tomu můžeme zabránit !
Prsy
Mléčná žláza se připravuje už v období těhotenství. První dny po porodu produkuje mlezivo – kolostrum – velice důležitý „předstupeň“ mateřského mléka obsahující obranné látky tolik potřebné pro dítě v prvních dnech života, kdy se dostává do kontaktu se zevním prostředím, pro ně mnohdy infekčním. Mateřské mléko se tvoří asi od 5. dne po porodu (viz. Kojení).
Přidat nový komentář