MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Popáleniny rozdělujeme na 4 druhy stupně dle míry jejich závažnosti. Zpravidla platí, že první dva stupně popálenin si můžeme ošetřit sami. U závažnějších popálenin je pak nutné okamžitě navštívit lékaře.
První pomoc proti popáleninám je jednoduchá – popálené místo se musí ihned zchladit pod proudem studené vody, nedoporučuje se naopak ledování. Jako další krok ošetření popálenin 1. stupně je vhodný např. Panthenol Spray, který postižené místo zchladí, zklidní, urychlí regeneraci pokožky a zažehná případné záněty vyvolané např. slunečním zářením. Pokud je místo bolestivé, doporučují se zejména přípravky ve spreji, případně ty pěnové. Na zchlazení a zklidnění popálené pokožky jsou též vhodné přípravky s Aloe Vera, která podporuje hojení a dodává ztracenou hydrataci.
Vzniklé puchýře se při samoléčbě nestrhávají, ani nepropichují, rána by se mohla infikovat. Proces hojení puchýře lze urychlit hydrokoloidní náplastí, která chrání ránu a vstřebává hnis. Pro komplikovanější popáleniny s rizikem infekce se hodí krytí s obsahem stříbra nebo další speciální materiály, ale toto ošetření patří do rukou odborníka.
V dalším kroku použijeme vhodné krytí, které zajistí vlhké prostředí, jenž je pro hojení rány nejoptimálnější (Flamigel, HemaGel). Gel je třeba přikrýt nesavým krytím (mastný tyl) a nakonec přikrýt polštářkovou náplastí, či gázou a následně převázat.
Na menší ložiska popálení lze použít i speciální náplasti na popáleniny, které nejen urychlují hojení, ale zároveň do rány nepropustí žádnou infekci.
Jakmile se rána začne trochu zacelovat, použijte cikatrizační sprej nebo krém, které hojení výrazně podpoří, urychlí a zároveň zmírní případné zjizvení tkáně.
U těžších popálenin je vždy na místě ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Čtvrtý díl seriálu přinese doporučení, jak postupovat při zabodnuté kosti v krku.