Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Naštěstí většinou nezpůsobí větší zdravotní komplikace než chvilkovou bolest. Příznakem v takových případech bývá často bodavá bolest, která se objevuje při polykání a kterou člověk pociťuje hlavně v oblasti jazylky a horního okraje hrtanu. Pokud se pak kost náhodou zapíchne v jícnu, objeví při polykání bolesti za hrudní kostí.
Pokud k takové situaci dojde, zachovejte klid a zkuste se nejprve pořádně napít. Pokud potíže přetrvávají a vy cítíte, že kostičku v krku máte, pak k odstranění často pomůže rada našich babiček – zkusit sníst kousek nějaké tuhé potravy, například sousto pečiva nebo kus brambory. Potravinu pomalu žvýkejte a plynule polykejte. Je totiž možné, že se při jejím průchodu krkem do ní uvízlá kost zapíchne a projde do žaludku spolu s ní. Tam už se opět díky práci žaludečních šťáv rozloží a je po problému.
Další možností je požádat někoho z příbuzných, aby se vám do krku podíval a pokusil se uchycenou kost vytáhnout. V drtivé většině případů totiž kostička uvízne u mandlí, takže je při důkladném prozkoumání viditelná, a je celkem snadné ji vytáhnout. Ať už drobnými prsty nebo za pomocí pinzety.
Pokud ale obtíže přetrvávají, oblast je nepřehledná, pacient má silný dávivý reflex nebo pocit cizího tělesa směřuje spíše do dolních partií polykacích cest (dolní třetina krku nebo oblast mezihrudí), je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Kost, která uvízne v krku či v jícnu, by se měla co nejdříve vyjmout, jinak může způsobit nepříjemné komplikace, jako je poranění jícnu.
Lékař kost vytáhne speciálními kleštěmi, jestliže na ni dosáhne. Ovšem někdy musí zvolit i esofagoskopii, při které musíte být v celkové narkóze.
Pokud se chcete podobné nehodě u štědrovečerního stolu vyhnout, pak existuje zdánlivě jednoduchý recept: Kapra přebírat a přebírat, vzít si třeba brýle, mít dostatek světla a dávat si pozor.
Pátý díl seriálu: první pomoc při přejedení a rozhozeném trávení.