Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Pro jakého pacienta je systémová léčba vhodným řešením?
"Celková terapie je vhodná pro pacienta, který má středně těžkou až těžkou lupénku, což znamená, že má minimálně postiženo deset procent tělesného povrchu, a nemá potíže nebo další choroby, které by bránily nasazení terapie."
Jaké jsou její největší přednosti a jaká rizika?
"Její největší předností je samozřejmě účinnost. Systémová léčba lupénky má velmi dobrý účinek ale nese s sebou i rizika. Některé léky jsou náročnější na funkci ledvin, jiné zatěžují více játra, může také dojít ke zvýšení hladiny tuků v krvi. Pokud se zároveň jedná o imunosupresivní léčbu, tedy snižující imunitu organismu, mohou mít pacienti častější infekce a nelze vyloučit i vyšší riziko vzniku nádorů."
Podle čeho lékař volí vhodné léky? V jaké formě je pacient může dostávat?
"Pokud daný preparát nezabere, musí se zkusit jiný. Je velmi málo pravděpodobné až nemožné, že by nezabrala žádná možnost systémové terapie."
"Lékař volí vhodnou terapii individuálně pro každého pacienta a vždy před zahájením léčby vysvětlí pacientovi její přínos i rizika. Například pokud se jedná o pacientku ve věku, kdy pomýšlí na těhotenství, nelze nasadit celkovou léčbu, která má teratogenní účinek (tedy může způsobit vývojové vady plodu). I po ukončení této léčby by totiž nesměla minimálně tři roky otěhotnět. Lékař tedy pro ženy v produktivním věku musí vybrat jiný preparát. Léky se podávají ve formě tablet, biologická terapie je dostupná v injekční podobě."
Jaké léky patří do skupiny systémové terapie?
"V České republice jsou tyto schválené preparáty klasické systemové terapie: methotrexat, acitretin a cyklosporin.
Do systémové terapie můžeme počítat i biologickou léčbu, kterou reprezentují adalimumab (Humira), etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade) a ustekinumab (Stelara)."
Proč bývá nasazení léčby spojeno s hospitalizací?
"Nasazení systémové léčby není podmíněno hospitalizací, ale v určitých případech může být s výhodou, pokud pacient může první pár dní zůstat v nemocnici k provedení kontrolních odběrů krve a sledování nežádoucích účinků v prvních dnech užívání."
Za jakou dobu se léčba má projevit - je její efekt dlouhodobý? A pokud zabere - může být dlouhodobá?
"Doba, kdy se může projevit efekt, je individuální pro každý preparát. Kladný výsledek může být vidět už v prvním měsíci užívání, někdy je ale potřeba počkat i 12 týdnů. Její efekt je dlouhodobý při stálém užívání. Pokud se vysadí, ve většině případů dochází ke zhoršení stavu. Léčba může byt dlouhodobá, samozřejmě s vyšším rizikem vzniku nežádoucích účinků. V případě biologické terapie zatím klinická data ukazují, že její užívání je z dlouhodobého hlediska bezpečné."
Poznámka redakce: Biologika jsou samostatnou kapitolou, o které bude další díl našeho seriálu, proto je na tomto místě podrobně nezmiňujeme.
Co když daný preparát nezabere? Může se stát, že nezabere žádná možnost systémové terapie?
"Pokud daný preparát nezabere, musí se zkusit jiný. Je velmi málo pravděpodobné až nemožné, že by nezabrala žádná možnost systémové terapie."
Máte osobní zkušenosti se systémovou léčbou lupénky? Vaše zkušenosti nás zajímají a budeme rádi, když nám je napíšete.
V pátém díle seriálu se dozvíte víc bude zaměřen na biologickou léčbu lupénky. Podrobné informace o tomto onemocnění se rovněž dočtete v rubrice Lupénka.
Přidat nový komentář