Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.
JÍDLO, PITÍ, TRÁVENÍ
- Když budete míchat nápoje, opijete se víc
- Silná káva je jedinečný lék na kocovinu
- Stejně vážící muž a žena mohou pít stejně
- Alkohol vás zahřeje
- Pravidelná stolice znamená denní frekvenci
- Zácpa je sice nepříjemná, ale jinak neškodná
Mnoho lidí se například domnívá, že po tvrdém alkoholu nebo mícháním alkoholických nápojů se opijí mnohem rychleji. Záleží však hlavně na tom - krom toho, zda je člověk na alkohol vůbec zvyklý - zda pijeme na lačno. Pokud si někdo dá dvě tři deci vína, aniž by něco snědl, může být mnohem opilejší než někdo, kdo zapije jídlo jedním či dvěma panáky silného alkoholu. Rychleji působí alkohol vychlazený, případně s bublinkami.
Pokud jde o chování pod vlivem alkoholu, je jedno, co pijeme, záleží pouze na množství. Není rozhodně pravda, že kdo si opije vynikajícím vínem, bude se chovat lépe než ten, kdo se do podroušeného stavu uvedl obyčejnou zelenou a podobně.
Není pravda, že když už máme tu pochybnou čest s kocovinou, zachrání nás silná černá káva. Naopak, ta tělo odvodňuje podobně jako alkohol. Ostatně, dehydratace je jedním z důvodů, proč se druhý den po vypití většího množství alkoholu cítíme bídně. Už proto je pravdivá rada, že následky pití zmírňuje konzumace vody vedle alkoholu. Kdo například zapíjí víno vodou, bude na tom druhý den pravděpodobně lépe než ten, kdo se bez vody obešel.
Ženy mají toleranci k alkoholu horší. Zatímco u mužů se bezpečná denní hranice alkoholu pohybuje v rozmezí 40 – 60 g (tj. 2 – 3 piva denně), u žen to je jen cca 20 g. Je nutno zdůraznit, že nemocná játra mohou být velmi poškozena i daleko menším množstvím alkoholu.¨O tom, jak je to s odolností ženských jater vůči alkoholu, se dočtete zde.
Při podchlazení pomohou teplé nápoje zvýšit tělesnou teplotu, ale je třeba se vyhnout "zahřívání" alkoholem. Alkohol zvyšuje ztráty tepla a podchlazení urychluje.
Velká většina populace je přesvědčena o tom, že stolice musí být každý den. Denní vyprazdňování není nezbytně nutné a ani není ukazatelem správné či nesprávné funkce střeva. Rozhodující je pravidelnost a fakt, že jde o proces nebolestivý. Po každém vyprázdnění většinou nastupuje subjektivní pocit úlevy, což u osob se zácpou velmi často chybí. U každého člověka je frekvence vyprazdňování individuální. Nejčastěji se pohybuje v rozpětí 3x denně až 3x za týden.
Zácpa může způsobit chronickou otravu organismu a je příčinou vzniku dalších zdravotních potíží a onemocnění. Proto, trápí-li vás zácpa delší čas, doporučujeme navštívit vašeho lékaře.
zacpa-jake-jsou-pricinyZácpa může být samostatnou nemocí nebo příznakem, který provází jiná onemocnění. Může se jednat i o velmi vážné nemoci, při nichž jsou postiženy různé orgány trávicího traktu. Sem patří zácpa při nádorech tlustého střeva, při střevních zánětech, při Hirschprungově nemoci (nervové onemocnění střeva) a při bolestivé prasklině na konečníku. Zácpou většinou trpí také lidé s nedostatečnou funkcí štítné žlázy a s nemocemi močového a gynekologického ústrojí atd.
Pokud víte o zajímavém mýtu, chcete znát názor ostatních nebo se poradit o svých problémech, zapojte se do diskuse nebo nám napište!
Opravdu anorexie a bulimie ohrožují život, nebo jsou to jen "problémy s jídlem"? Přečtěte si v dalším díle seriálu - bude o poruchách příjmu potravy. strong>
Přidat nový komentář