Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.
SRDCE
- Člověk s kardiostimulátorem nesmí létat, neměl by se přibližovat k mikrovlnné troubě a měl by si dát pozor i na mobilní telefony
- Prospět srdci znamená držet drastické diety
- Infarkt je mnohem vážnější než mrtvice
Používání běžných domácích spotřebičů včetně mikrovlnné trouby nevadí. Podobně cestování letadlem. Mobilní telefon lze používat, doporučuje se nosit i používat jej na druhé straně než je implantován kardiostimulátor. Funkci kardiostimulátoru může narušit silné magnetické nebo elektromagnetické pole. Z tohoto důvodu je nutno se vyhnout sváření elektrickým obloukem, není možno absolvovat vyšetření magnetickou rezonancí, elektroléčbu a podobně.
Drastické diety nepomohou ničemu – jen tomu, že budete své tělo trápit a pak dietu stejně nevydržíte a porušíte. Jediné, co zaručeně funguje, je dodržení zásad zdravého stravování: pravidelná strava pětkrát denně rozdělená do menších porcí, nepřejídání se, omezení konzumace vyloženě nezdravých potravin a alkoholu, konzumace zeleniny a ovoce jako přirozeného zdroje vitamínů a celozrnného pečiva.
V léčbě akutního infarktu jsou naši lékaři na špičce. Pokud je infarkt správně rozpoznán a ošetřen, pacient se vrací do života prakticky bez následků a je schopen i fyzických aktivit. Mrtvice naopak v mnoha případech není včas rozpoznána a není tedy ani včas zaléčena. Pokud pacient přežije, má často trvalé následky, které výrazně snižují kvalitu jeho života, způsobují závislost na jiné osobě a omezují jeho hybnost. Pravda je, že zemřít může pacient při akutním infarktu i mrtvici.
Samozřejmě, že pokud víte o zajímavém mýtu, zapojte se do diskuse nebo nám napište!
Zaberou proti virům antibiotika a nastartuje prochlazení virózu? Jestli je to tak, to se dozvíte v dalším díle seriálu o mýtech - tématem budou infekce.
Přidat nový komentář