LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.
UŠI
- Uši je třeba usilovně čistit
Čištění uší vatovými tyčinkami či v horším případě sirkou omotanou vatou nebo pletací jehlicí však jde přímo proti přirozenému pohybu mazu z ucha. Ucho totiž má víceméně samočisticí funkci. Maz se ve zvukovodu přirozeně pohybuje směrem ven. Pak stačí ucho například při koupání jen vytřít ručníkem. Jak uvádějí odborníci nejméně toho zkazíte, když si nebudete uši čistit vůbec.
Přehnaným čištěním si můžete nečistoty natlačit až na konec zevního zvukovodu. Tam potom vznikne špunt, který zvukovod ucpe. Kromě toho, že budete hůře slyšet, hrozí, že špunt bude tlačit na bubínek. To následně ovlivní rovnovážné centrum, což pravděpodobně vyvolá například zvracení nebo točení hlavy. Člověku je prostě podobně špatně, jako kdyby se zatočil na kolotoči. Ucpané ucho může také velmi bolet. S ucpaným uchem je rozhodně nejlepší jít ihned k lékaři.
OČI
- Dětské šilhání se časem upraví samo.
- Malé děti nepotřebují sluneční brýle.
- Když nemám moc dioptrií, je lepší brýle nenosit, aby oči nezlenivěly.
Občasné a krátkodobé odchýlení jednoho oka lze do šesti měsíců považovat za normální. Trvalá úchylka jednoho oka není normální v žádném věku, ani u kojenců. Pokud dítě trvale šilhá, je nutné okamžité vyšetření očním lékařem bez ohledu na věk. U malých šilhajících dětí se sice mozek naučí ignorovat obraz z uchýleného oka a zpracovává pouze obraz z oka , které správně zobrazuje sledovaný předmět. Ale dítě tak ztrácí schopnost hloubkového prostorového vidění. U dospělých mozek není schopen obraz z uchýleného oka ignorovat, a proto vzniká obtěžující dvojité vidění.
Sluneční brýle by rozhodně měly spadat mezi prostředky, kterými děti chráníme před poškozením UV zářením. Vhodné jsou už pro batolata. Pro děti starších tří let, které je už nebudou nejspíš rozverně odhazovat, by měly být kvalitní sluneční brýle s UV filtrem samozřejmostí.
Mezi krátkozrakými se traduje, že je lepší brýle buď vůbec nenosit, nebo si nechat předepsat méně dioptrií. Výši dioptrií ale stanovuje oční lékař tak, aby člověk viděl dobře a současně měl příjemný pocit. Namáhat zrak a mít špatné dioptrie není dobré. Uvedené "procvičování" nejen, že vede k větší únavě očí, ale jistě si dovedete představit situaci např. za volantem, kdybyste vy i ostatní mohli na menší počet dioptrií, než potřebujete, doplatit.
V dalším díle se dozvíte, zda se musí člověk s kardiostimulátorem vyhýbat mikrovlnné troubě. Budeme totiž probírat nejčastější mýty srdci.
Samozřejmě, že pokud víte o zajímavém mýtu, zapojte se do diskuse nebo nám napište!
Přidat nový komentář