Průjmem nazýváme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Neexistuje přesné vymezení průjmu. Co je pro někoho již průjmem, je pro jiného obvyklou normou. S určitou mírou nepřesnosti můžeme za průjem označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den. Obvyklá je i naléhavost defekace. Důležitá je změna od normálního způsobu vyprazdňování.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Průjmové obtíže na cestách
Průjem je nejčastějším zdravotním problémem, který se může na cestách vyskytnout. A to nejen na cestách do subtropických nebo tropických oblastí. „Měníme svoje obvyklé stravovací návyky, více se stravujeme formou „fast food“ nebo konzumujeme jídla konzervovaná, často nedostatečně tepelně upravená nebo grilovaná, pečená na otevřeném ohništi,“ vysvětluje hygienička a doporučuje: „Pokud se průjem projeví, většinou stačí dietní opatření a dostatečný přísun tekutin. Tekutiny je nejvhodnější podávat častěji v menších dávkách, vhodné jsou především minerální vody, které doplní průjmem ztracené důležité minerály. Na tyto formy průjmu můžeme použít léky jako Carbotox, Smecta, Endiaron. Pokud průjmové obtíže po všech opatřeních přetrvávají, je nutné vyhledat lékaře. V každém případě myslíme na to, že průjmy jsou zdravotním rizikem především pro malé děti a starší lidi, kteří vlivem celkové dehydratace organismu mohou být i vážně ohroženi na životě.“
Exotická cizina
Jak se chovat, aby nám pobyt v exotických zemích nezkazila faraonova pomsta nebo jiná podobná průjmová nepříjemnost? Nejdůležitějším opatřením je v první řadě prevence, tedy aby k infekčnímu průjmovému onemocnění vůbec nedošlo. Mezi preventivní opatření patří pití kvalitní pitné vody, nejlépe originálně balené, dále vyvarování se konzumace čerstvé zeleniny a ovoce, které si sami nemůžete oloupat nebo opláchnout pitnou vodou. K sekundární kontaminaci těchto potravin dochází totiž často při jejich mytí znečištěnou vodou. Podobně může dojít i ke kontaminaci ledu na přípravu nápojů, raději tedy led do nápojů odmítejte. Je rovněž důležité se vyhnout konzumaci nedostatečně tepelně upravených pokrmů (mleté maso, vejce). Samozřejmostí musí být pravidelné mytí rukou zejména před jídlem a po použití WC, vhodné je poté ošetřit ruce dezinfekčním prostředkem na ruce.
Při výskytu průjmového onemocnění je preparát typu Smecta nebo Endiaron určitě vhodnou volbou. Důležitá jsou rovněž dietní opatření a především dostatek tekutin, které při průjmu a v horkém počasí organismus rychle ztrácí. Pokud průjem přetrvává déle než 3 dny, objeví se vysoká horečka nebo dojde ke zhoršení celkového zdravotního stavu, je třeba vyhledat lékařské ošetření.
Přečtěte si také
Lidé si z dovolené nejčastěji dovezou průjem, infekci nebo žloutenku
Desatero důvodů, proč nezanedbat ochranu před vnitřními parazity
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].