Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
V horkém letním počasí bychom měli vypít až tři litry tekutin denně. Doporučuje se pít hlavně minerální vodu nebo mírně oslazený ovocný čaj, naopak bychom si měli odpustit sladké limonády a nápoje s obsahem kofeinu. Při velkých teplech by se všichni lidé a obzvlášť ti, kteří trpí srdečním onemocněním, měli vyvarovat fyzické zátěže.
Uchovávání potravin a pitné vody
V horkém letním počasí je nutné věnovat pozornost i uskladnění potravin a pitné vody. Každoročně se objevují pacienti s příznaky akutního zvracení a průjmů v důsledku konzumace potravin, které byly vystaveny velkým teplotám. Rovněž tak již otevřená balená voda, vystavená delší dobu slunci nebo ponechaná v horku například v autě se může stát zdrojem infekce, jelikož se v ní mohou snadno rozmnožit bakterie.
Vysoké teploty představují zátěž pro diabetiky
Letní měsíce s vysokými teplotami představují zvýšenou zátěž i pro diabetiky, zejména pro pacienty léčené inzulinem. Ti musí ještě pečlivěji dbát jak o pitný režim, tak o pravidelné a dietní stravování, jelikož vysoké teploty samy o sobě představují větší energetický výdej organizmu, a zejména výskyt hypoglykemie, tedy nízké hladiny cukru v krvi, je častější. Je proto vhodné před většími, typicky letními sportovními aktivitami, jako je plavání, jízdy na kole a podobně, upravit stravování a případně se poradit s diabetologem o přizpůsobení dávek inzulinu.
Cestování
K létu patří vyšší počet dopravních nehod, protože se lidé vydávají na dlouhé trasy, při nichž stoupá riziko únavy, spojené s mikrospánkem. Důležité je dělat při řízení časté přestávky. Před delší cestou je vhodné nekonzumovat těžká jídla, která zvyšují nástup únavy a pro cestující, jež trpí kinetózou, jsou naprosto nevhodná. Kinetoza se projevuje zvracením, závratěmi, bolestí hlavy, omdléváním, nadměrným pocením a obtížným udržováním rovnováhy. Hodinu před cestou je vhodné vzít si léky, které tyto obtíže odstraní nebo zmírní. Na trhu je volně dostupný Kinedryl nebo Nokinal.
Nezapomínejme také na to, že auto, do kterého praží slunce, je jako skleník. Nenechávejme v něm tedy čekat děti ani zvířata.
Lékárnička na dovolenou
Obecně by se obsah cestovní lékárničky měl řídit délkou pobytu, počtem osob a očekávanými zdravotními riziky během pobytu v cílové destinaci. Při cestování s dětmi jsou vhodné léky na snižování teploty a proti bolesti (Paralen, Ibalgin apod.) a teploměr, léky na bolest v krku (Strepsils, Bioparox), proti kašli (Stoptusin), na odkašlání (např. ACC long) a proti rýmě (Nasivin, Otrivin). Vhodné je mít s sebou preparáty proti průjmu (např. živočišné uhlí – Carbosorb, Smecta) a při poštípání hmyzem (Fenistil gel).
Neměl by chybět materiál pro ošetření drobných úrazů a poranění, tedy polštářková náplast, sterilní čtverce a obvazy, elastické obinadlo, dezinfekce (např. Septonex, Betadine) a mast nebo gel na ošetření pohmoždění a modřin (Voltaren gel, Lioton gel apod.). Při podráždění kůže po opalování je vhodné použití Panthenolu ve spreji. Pokud někdo trpí nevolností při cestování dopravními prostředky, tzv. kinetózou, je vhodný Kinedryl. Samozřejmě nesmíte zapomenout na ostatní léky, které pravidelně užíváte.
U všech léků je důležité vézt je v originálním obalu a před odjezdem zkontrolovat dobu použitelnosti. Chraňte lékárničku před sluncem, teplem a vlhkem. Léky uchovávejte mimo dosah dětí!
Přečtěte si také
Před prvním sluněním v roce jděte k lékaři
Lidé si z dovolené nejčastěji dovezou průjem, infekci nebo žloutenku
Horka mohou být pro kardiaky riziková
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.