Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
„Častou příčinou nákazy bývá kontaminace pitné vody, koupání ve volné přírodě nebo konzumace kontaminovaných potravin,“ vyjmenovává hygienička Nemocnice Na Homolce MUDr. Jarmila Vavřinová rizikové aspekty. A jak se před hepatitidou chránit? „K prevenci patří mytí rukou před jídlem výhradně pitnou vodu, vodu raději převařovat (pokud není jistota její nezávadnosti ) a ovoce loupat,“ zdůrazňuje hygienička
Jaké jsou tedy základní zásady pro pobyt v přírodě? „Při kempování nebo táboření ve volné přírodě bychom měli nejprve vyhledat nezávadný zdroj pitné vody, který využijeme nejen pro osobní hygienu – především čištění zubů, ale také k mytí nádobí. Chceme-li pít vodu z veřejných studní nebo pramenů, tak jen z těch, u kterých je výrazné označení, že jde o vodu pitnou podle příslušné normy.
O to více se musíme mít na pozoru při pobytu v přírodě v zemích s nižším hygienickým standardem. Zde je na místě nechat se včas proti hepatitidě A očkovat.
Místo pro postavení stanu nebo pro táboření si důkladně prohlédneme, pokousání hmyzem by nepřispělo k letní romantice. Je dobré se vždy vybavit repelentním přípravkem a volně prodejné jsou také přípravky, které zmírňují následky hmyzího bodnutí. Opatrní by měli být především alergici. Nezapomínejme ani na riziko uštknutí zmijí na prosluněných, především kamenitých stráních. V takovém případě je nezbytné urychleně vyhledat lékařskou pomoc.
Klíšťata
Nepodceňujte přisátí klíštěte, které může způsobit klíšťovou encefalitidu nebo onemocnění Lymeskou borreliózou. Proti klíšťové encefalitidě máme možnost se účinně chránit očkováním. Riziko nákazy existuje prakticky na celém území ČR, snižuje se s rostoucí nadmořskou výškou. V horách se jí tedy nemusíte obávat. V každém případě je vhodné chránit očkováním nejen děti, ale i dospělé. Kromě ordinací praktických lékařů očkují i očkovací centra zdravotních ústavů zřízených Ministerstvem zdravotnictví ČR. Každopádně bychom měli po každém pobytu ve volné přírodě oblečení pečlivě vyklepat a prohlédnout celé tělo. Klíšťata se většinou přisávají na málo přístupná místa, mohou být přisáta v kožních záhybech, ale také ve vlasech. V každém případě odstraňte klíště co nejdříve. Doporučovaným způsobem je podle MUDr. Vavřinové pokapat klíště dezinfekcí, kývavým pohybem uvolnit a ranku si opětovně důkladně vydezinfikovat. V žádném případě nelikvidujte klíště rozmáčknutím! Speciální kleštičky na vytahování klíšťat lze zakoupit v lékárně.
Přečtěte si také
Seriál:Koupání v přírodě: Hrozí alergie, průjem, dermatitida
Psychologové se shodují: Změnit jídelníček nás i našich dětí může být těžší, než se zdá.
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].