Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Umělá koupaliště, tj. kryté nebo nekryté bazény, umožňují vykonávat tuto velmi oblíbenou aktivitu během celého roku. V těchto zařízeních je voda během provozu neustále upravována (recirkulována a dezinfikována), její jakost je pravidelně sledována a výsledky laboratorních analýz jsou neprodleně předkládány příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví k posouzení. Přestane-li kvalita vody vyhovovat hygienickým požadavkům, je provozovatel povinen okamžitě učinit nápravná opatření ke zlepšení její kvality a pokud tato opatření jakost vody nezlepší, pak jeho provoz, do doby odstranění závady, zastavit.
Z pohledu možného ohrožení zdraví koupajících se, je riziko negativního ovlivnění zdraví nevyhovující jakostí vody v těchto zařízeních bezesporu nejnižší. Přesto zde není koupání zcela bezpečné.
Z kůže a sliznic osob využívajících umělá koupaliště se smývají do vody nejrůznější mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, plísně a kvasinky, popř. i prvoci a helminti. Koupající se osoby uvolňují do vody bazénů nejen mikroorganismy, ale také různé organické látky jako pot, moč, mazové a slizové sekrety a dále zbytky kosmetických prostředků, opalovacích krémů, mýdla apod. Všechny tyto látky samy o sobě mohou zhoršit organoleptickou kvalitu vody a podporovat nárůst biofilmů na stěnách bazénu a v potrubí, které množení nejrůznějších typů mikroorganismů ještě dále podporují.
Člověk je sám sobě nebezpečný
Nejdůležitějším faktorem, určujícím stupeň rizika vzniku jakéhokoliv onemocnění v umělých bazénech a koupalištích, je především zdravotní stav a chování návštěvníků těchto zařízení. Velmi zásadní, resp. nejpodstatnější, je vliv vstupního osprchování návštěvníků, kterým lze docílit minimalizaci vnosu mikroorganismů a organických látek do bazénu. Dalším důležitým faktorem je skutečnost, že někteří lidé neberou ohledy na ostatní a chodí do bazénů i v případě, že trpí nějakým infekčním onemocněním.
Z výše uvedeného tedy vplývá, že osoby využívající umělá koupaliště se zásadním způsobem podílejí na znečištění vody těchto bazénů. Zvýšený mikrobiologický nález v bazénové vodě může způsobit řadu infekčních onemocnění u koupajících se. Nález patogenních bakterií Staphylococcus aureus, které patří k velmi agresivním etiologickým agens, způsobuje lokalizované hnisavé infekce (např. záněty kůže, záněty vlasových lůžek, záněty očí, hnisané onemocnění měkkých tkání a řady dalších). Vyšší nález kolonií při 36°C může vyvolat střevní a žaludeční potíže ale i horečnatá respirační onemocnění. Pseudomonas aeruginosa je všeobecně rozšířený mikroorganismus, jehož zdrojem je sám člověk (sekrety z pokožky a sliznic, gastrointestinální trakt) a prostředí bazénů poskytuje ideální podmínky pro jeho rozvoj díky teplému a vlhkému prostředí. Způsobuje infekce močového a respiračního traktu, záněty kůže a podkožní tkáně, záněty oční rohovky, vnějšího a středního ucha i zánět mozkových blan.
Koncentrace mikroorganismů a kvalita bazénové vody obecně závisí nejen na úrovni technického vybavení úpravny vody, ale velmi důležitá je i kvalita jeho obsluhy a údržby.
Přečtěte si také
Lidé si z dovolené nejčastěji dovezou průjem, infekci nebo žloutenku
Cestovatelský základ: očkování proti žloutence
Pozor: S teplým počasím stoupá výskyt gynekologických mykóz
Dáváte přednost koupání v přírodě nebo raději v bazénech? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected].