Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.
Do očí patří nejprve kapky a potom masti
- Oční přípravky se připravují nebo vyrábějí jako sterilní, neboť oko je velmi citlivý orgán na zanesení infekce. Po prvním otevření se nemají z důvodu mikrobiální stability používat déle než jeden měsíc, proto byste si měli poznamenat datum prvního otevření.
- Pokud neobsahují konzervační přísady, které mohou někdy způsobit podráždění, dodávají se v jednodávkových obalech. Ty po otevření nepoužívejte déle než 24 hodin.
- Jestliže nechcete přenést případnou infekci na dalšího člověka, nepoužívejte jedno balení společně – a to ani pokud máte stejné potíže.
- Kapátko nebo tuba oční masti nemá kvůli kontaminaci přijít do styku s okem.
- Pokud užíváte více očních přípravků najednou, zachovejte mezi jejich aplikacemi časový odstup několika minut, postačí asi deset. Do oka se přitom dávají nejprve kapky a teprve po nich masti.
- Oční kapky dávkujte do oka buď přiloženým sterilním kapátkem, nebo častěji přímo z kapací lahvičky.
- Pokud možno, mají být oční kapky před aplikací zahřáté na teplotu těla. Studené kapky vás totiž nutí k mrkání.
- Při aplikaci kapek zakloňte hlavu dozadu a dívejte se vzhůru – vždy je ale lepší, pokud vám může do oka kapat někdo jiný.
- Správné místo, kam oční kapky patří, je odtažené spodní víčko – a to ze vzdálenosti mezi dvěma až třemi centimetry. Malým dětem kapky aplikujte vleže do vnitřního koutku oka. Pokud dítě zavře oko, pak mu po jeho otevření do něj kapky samy stečou.
- Co se týče dávkování, většinou stačí jedna až dvě kapky.
- Při kapání byste měli prsty současně lehce tlačit na vnitřní koutek oka, aby kapky neodtekly do nosu, což může nejen způsobit nežádoucí účinky, ale také samozřejmě snížit účinnost v oblasti oka.
- Některé nosní kapky jsou zároveň i jako oční. Pokud jste je však jednou použili přímo z lahvičky jako kapky do nosu, nesmějí se z hygienických důvodů nadále vkapávat do očí.
Oční masti patří pod spodní víčko
- Před prvním použitím vytlačte 1- 2 centimetry dlouhý proužek masti, který ale nepoužívejte.
- Mast aplikujte přímo z tuby nebo tyčinkou pod spodní víčko. Pak zavřete oko a pomalu s ním pohybujte, abyste mast rovnoměrně rozetřeli. Zcela normální je, pokud po aplikaci masti na krátkou dobu hůř vidíte.
Oční vody ohřejte na teplotu těla
- K výplachům očí použijte oční vodu. Nalijte ji asi do poloviny přiložené vaničky, přiložte k oku a v mírném záklonu pomalu pohybujte okem – to byste měli tímto způsobem rovnoměrně omýt.
- Můžete je i vkapávat jako oční kapky – to záleží na doporučení lékaře či informaci v příbalovém letáku.
- Oční vodu zahřejte na teplotu těla.
Díl pátý: Proč nenechávat nosní kapky stékat do krku.
Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv
Proč při zánětu očních spojivek nepoužívat heřmánkový obklad? To zjistíte v této dobré radě.
Přidat nový komentář