Jednou z méně známých, ale velmi nebezpečných komplikací diabetu je chronické onemocnění ledvin, tedy diabetická nefropatie. Ta snižuje jejich funkci a v komplikovaných případech vede až k jejich úplnému selhání. Pacienti jsou v takovém případě odkázáni na dialýzu nebo transplantaci.
Příčinou diabetické nefropatie je postižení drobných cév ledvinových klubíček – pokud jsou poškozena, pak se snižuje filtrační schopnost ledvin. To, že mají ledviny nějaký problém, to je možné odhalit díky vyšetření bílkoviny v moči. Mikroalbuminurii provádí diabetolog nebo praktický lékař, který pravidelně odebírá pacientovi vzorky moči a ty analyzuje na přítomnost dané bílkoviny.
Aby bylo toto vyšetření průkazné, je ale zapotřebí ho dělat pravidelně každý rok. Stav ledvin se totiž může zhoršovat postupně, aniž by měl pacient jakékoli problémy. Projeví se až ve chvíli, kdy začínají ledviny selhávat – tedy po pěti až sedmi letech. Ve fázi, kdy se diabetická nefropatie projeví, je většinou už pozdě a změny jsou nevratné.
Vysoká hladina bílkoviny v moči může být i signálem dalších chorob – například nemocí spojených se srdečně cévním systémem, tedy například vysokým tlakem.
Čtěte také: Unikátní český objev pomůže včas rozpoznat poruchy ledvin
V mnoha případech lidé netuší, že mají sledovat stav funkce ledvin, které má na svědomí cukrovka, protože nevědí ani o tom, že mají cukrovku. Je vůbec možné, aby si tak závažné nemoci člověk nevšiml? „Příznaky diabetu druhého typu, tedy nejčastější formy cukrovky, bývají u některých lidí zaměnitelné s jinými zdravotními obtížemi. Může je trápit ospalost, únava, svědění, bolest nohou, časté močení,“ vysvětluje prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, přední český diabetolog, přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který radí pravidelně absolvovat preventivní prohlídky u praktického lékaře, který by měl provádět i vyšetření na hladinu cukru v krvi.
Tipy pro zdravé ledviny (platí nejen pro diabetiky)
- Pravidelně doplňujte tekutiny. Vhodná je spíš kohoutková, než balená voda. Ledviny zbytečně nezatěžujte látkami, které jsou obsaženy například v limonádách a dalších nápojích. Diabetici by si měli dávat pozor na výběr tekutin. Většina lidí trpící diabetem má organismus překyselený, což napomáhá například ukládání tuků, bujení kvasinek a plísní v organismu, což způsobuje potřebu vyššího příjmu inzulinu. Ideální pH vody pro organismus je 8 a více – lepší je voda kohoutková než balená.
- Omezte solení, při vaření používejte spíš bylinky.
- Zvyšte příjem tekutin ve chvílích zvýšené fyzické aktivity, ale také v horkém počasí.
- Dobře se oblékejte, abyste se nenachladili – nachlazení může přivodit až zánět ledvin.
- Přestaňte kouřit, protože chemikálie z cigaret nesvědčí ledvinám.
- Konzultujte užívání všech léků s lékařem.
Diabetes mellitus 2. typu je považován za nejnebezpečnější civilizační chorobu, která ovlivňuje stovky milionů životů lidí po celém světě. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že do roku 2030 bude s diabetem žít téměř půl bilionu lidí na světě. Přitom se dá tomuto onemocnění v mnoha případech předcházet preventivními opatřeními. I z toho důvodu vznikl Světový den diabetu (14. 11.), který má lidem připomínat nástrahy této choroby.
Máte cukrovku - nebo ji má někdo v rodině? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu [email protected].
Přidat nový komentář