Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Podle článku uveřejněného v časopise The British Medical Journal je sedmidenní užívání antibiotika penicilinu výrazně účinější ve smyslu léčby příznaků i příčin způsobených streptokokovými bakteriemi -- zejména při zánětech horních cest dýchacích.
Trend ke snižování délky užívání antibiotik nepotvrdili holandští lékaři, kteří upozornili na vyšší účinek u sedmi denní terapie. Dále se ještě přidružuje riziko vzniku rezistencí streptokokových bakterií při kratší léčbě a tím návratu onemocnění.
Dr. Zwart z University Medical Centre v Utrechtu v Holandsku sledoval se svými kolegy 561 dospělých pacientů, kteří trpěli bolestmi v krku, měli horečku a měli oteklé uzliny. Tito pacienti byli rozděleni do 3 skupin : první užívala penicilin po dobu 7 dní, druhá užívala penicilin po dobu 3 dní a třetí užívala neaktivní (Placebo) tablety.
Skupina užívající penicilin po dobu sedmi dní zaznamenala ústup příznaků o dva dny dříve než skupina užívající penicilin pouze tři dny a o něco méně než dva dny dříve než skupina s placebem.
Původců tohoto onemocnění je mnoho typů, ale penicilin je stále jedním z nejúčinějších antibiotik zejména u onemocnění způsoběných Sterptokoky typu A.
Skupina pod vedením Dr. Zwarta dále hodnotila výskyt streptokokových bakterií na konci doby užívání penicilinu.
U sedmidenní skupiny s penicilinem se u 72% pacientů vůbec streptokokus nevyskytoval, u třídenní skupiny se v 41% případech nevyskytoval a u placeba skupiny to bylo pouhých 7%. Z tohoto vyplývá, že i při standardní terapii, zůstává v těle určitá část bakterií, které mohou znovu vyvolat nemoc se všemi jejími projevy jako je bolest v krku či horečka.
The British Medical Journal 2000, 320:150-154
Přidat nový komentář